EKOLOGIA i MY

foto3
foto4
foto5

Między innymi relacja z ekologicznych warsztatów świątecznych w Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu    Botanicznego w Mikołowie, w których to zajęciach brali udział nasi uczniowie.

WARTO ŚMIECIĆ MNIEJ

Nasza szkoła w trakcie zajęć poświęconych ekologii wdrożyła projekt segregowania śmieci. W ramach którego uczniowie klasy (7a) m. in. uświadamiali wszystkim uczniom szkoły dlaczego problem śmieci jest tak ważny i nie powinno się przechodzić obok niego obojętnie. Każdy z nas codziennie wyrzuca mnóstwo śmieci. Niesegregowane i niezagospodarowane muszą być wywożone na ciągle powiększające się składowiska. Wszyscy płacimy za ich utrzymywanie. Przeciętny Polak „produkuje” ok. 320 kg odpadów rocznie. Warto się zastanowić, jak postępować, żeby śmieci powstawało jak najmniej i by można je było zagospodarować.

FLESZEM PRZEZ SZKOLNY OGRÓDEK

Od kwietnia do października klasa 2a, a potem już 3a dzielnie pracowała w warzywnym ogródku szkolnym, który został założony przy współudziale firmy Marwit.Firma wyposażyła nas w: narzędzia ogrodnicze, ziemię, nasiona i nawóz, a uczniowie dali swoją pracę. Z pomocą przyszli nam: pani woźna i pan rzemieślnik. Przez nich zostały wytyczone i ogrodzone grządki i wtedy uczniowie ochoczo przystąpili do pracy. Było jej dużo, ale się opłaciło. Plony były niezwykle obfite: sałatka, marchewka, buraki, pomidory, cebulka, dynie ozdobne. Z warzyw dwukrotnie zrobiliśmy na lekcjach pyszne, zdrowe kanapki i sałatkę warzywną. Nie tylko my skorzystaliśmy z ogródka. Cieszyły się również owady, dla których powstała przepiękna łąka kwiatowa i hotel. Nagrodą za naszą pracę jest odkurzacz do liści ufundowany przez firmę Marwit. Już myślimy o przyszłym sezonie uprawowym. Przygotujemy grządki na zimę, a wiosną zaczynamy znów sadzić i siać.

Wiedząc jak ważna jest w obecnych czasach edukacja i troska o środowisko w ramach edukacjt ekologicznej najmłodszych, poszerzamy w naszej szkole działania w tym zakresie. Kolejną akcją, do której włączyła się cała szkołe jest Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół "ZBIERAJ bATERIE I TELEFONY!".

Akcję pilotuje Pani Kornelia Magiera.

MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECINasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci
Bezpłatna zbiórka elektrośmieci odbywać się będzie w dniach od 26.11.2019 r. do 13.12.2019 r. Zbieramy sprzęt elektryczny i elektroniczny - małogabarytowy do 10 kg: komputery, drukarki, telefony, monitory, ładowarki, kable, itp.
Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz prawidłowego gospodarowania odpadami. W zamian za przyniesiony, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, szkoła otrzymuje pomoce dydaktyczne.  Prosimy o włączenie się do akcji.

tel/fax. 32 252-62-92