EKOLOGIA i MY

22 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Od 1970 roku 22 kwietnia ludzie z całego świata, którym na sercu leży dobro naszej planety, obchodzą Światowy Dzień Ziemi – Earth Day. Zadaniem dorosłych jest uświadamianie młodym ludziom problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promujemy w szkole działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska oraz segregacją odpadów. W tym roku, ze względu na pandemię, obchody DNIA ZIEMI to działania każdego z nas, przede wszystkim w swoim najbliższym otoczeniu. Wdrażamy w nasze codzienne życie to, co uczniowie przedstawili na zamieszczonych plakatach.

NIE POZWÓL BY ZUŻYTE SPRZĘTY ZATRUWAŁY NASZĄ ZIEMIĘ!

Po raz trzeci w naszej szkole na przełomie października i listopada, została zorganizowana zbiórka elektrośmieci. Zebraliśmy ok. 500 kg tych niezwykłych śmieci, które dostaną „nowe życie”, a my szanse na czystsze środowisko.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję i zapraszamy do kolejnych.

Pamiętaj!
ELEKTROŚMIECI TO NIE SĄ ZWYKŁE ŚMIECI!

Między innymi relacja z ekologicznych warsztatów świątecznych w Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu    Botanicznego w Mikołowie, w których to zajęciach brali udział nasi uczniowie.

WARTO ŚMIECIĆ MNIEJ

Nasza szkoła w trakcie zajęć poświęconych ekologii wdrożyła projekt segregowania śmieci. W ramach którego uczniowie klasy (7a) m. in. uświadamiali wszystkim uczniom szkoły dlaczego problem śmieci jest tak ważny i nie powinno się przechodzić obok niego obojętnie. Każdy z nas codziennie wyrzuca mnóstwo śmieci. Niesegregowane i niezagospodarowane muszą być wywożone na ciągle powiększające się składowiska. Wszyscy płacimy za ich utrzymywanie. Przeciętny Polak „produkuje” ok. 320 kg odpadów rocznie. Warto się zastanowić, jak postępować, żeby śmieci powstawało jak najmniej i by można je było zagospodarować.

FLESZEM PRZEZ SZKOLNY OGRÓDEK

Od kwietnia do października klasa 2a, a potem już 3a dzielnie pracowała w warzywnym ogródku szkolnym, który został założony przy współudziale firmy Marwit.Firma wyposażyła nas w: narzędzia ogrodnicze, ziemię, nasiona i nawóz, a uczniowie dali swoją pracę. Z pomocą przyszli nam: pani woźna i pan rzemieślnik. Przez nich zostały wytyczone i ogrodzone grządki i wtedy uczniowie ochoczo przystąpili do pracy. Było jej dużo, ale się opłaciło. Plony były niezwykle obfite: sałatka, marchewka, buraki, pomidory, cebulka, dynie ozdobne. Z warzyw dwukrotnie zrobiliśmy na lekcjach pyszne, zdrowe kanapki i sałatkę warzywną. Nie tylko my skorzystaliśmy z ogródka. Cieszyły się również owady, dla których powstała przepiękna łąka kwiatowa i hotel. Nagrodą za naszą pracę jest odkurzacz do liści ufundowany przez firmę Marwit. Już myślimy o przyszłym sezonie uprawowym. Przygotujemy grządki na zimę, a wiosną zaczynamy znów sadzić i siać.

Wiedząc jak ważna jest w obecnych czasach edukacja i troska o środowisko w ramach edukacjt ekologicznej najmłodszych, poszerzamy w naszej szkole działania w tym zakresie. Kolejną akcją, do której włączyła się cała szkołe jest Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół "ZBIERAJ bATERIE I TELEFONY!".

Akcję pilotuje Pani Kornelia Magiera.

Znajdź nas MAPA

Prosto do naszej strony poprzez QRcode:

© 2021 SP 35.