<<< strona główna

WYDARZENIA:


26 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego.

Dnia 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.


Wszystkim życzymy udanych, bezpiecznych wakacji!!!

Zapraszamy we wrześniu.

22 czerwca - komers uczniów klas trzecich

Dnia 22 czerwca odbył się komers uczniów klas trzecich.


21 czerwca - wycieczka w Beskidy

W dniu 21 czerwca 2015 byliśmy na wycieczce górskiej na Szyndzielni i Klimczoku.17 czerwca - wyjście do oczyszczalni ścieków

W dniu 17 czerwca 2015 uczniowie klas trzecich byli w Oczyszczalni Ścieków w Katowicach - Podlesiu.


15 czerwca - wycieczka do Pszczyny

15 czerwca - ZWIEDZANIE Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM - WYCIECZKA DO PSZCZYNY.


12 czerwca -"Kolorowe spotkanie z przedszkolami"


Chociaż Dzień Dziecka był 1. czerwca, my postanowiliśmy go przedłużyć. Dlatego 12 czerwca gościliśmy w naszym gimnazjum najmłodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach, którzy są naszymi sąsiadami. Dzieciaki obejrzały bajeczkę, słuchały wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu gimnazjalistów a także wspaniale odpowiadały na zagadki. Były też słodycze, soczki i dużo dobrej zabawy. Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę.


12 czerwca - nasza uczennica laureatką Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego

„TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA - ZNANA CZY NIEZNANA?” tak brzmiał temat Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego, w którym nasza uczennica, Klaudia Strugacz z kl. 2a została jedną z laureatek. Zmagania odbywały się 12 czerwca w Gimnazjum nr 19 im. Henryka Sławika w Katowicach. Patronatem nad konkursem objął Poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Plura.

11 czerwca - wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie „Wspólne dzieje Ślązaków i Lwowian na przestrzeni wieków.”

Nasze gimnazjum, wraz z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich było organizatorem Międzyszkolnego Konkursu „Wspólne dzieje Ślązaków i Lwowian na przestrzeni wieków.” Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu ilustrującego wspólne relacje w różnych dziedzinach życia.
Konkurs został rozstrzygnięty 11 czerwca. Oto lista nagrodzonych:
Miejsce I – Patrycja Majchrewicz z kl. 1P XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach

Miejsce II Aleksandra Kaproń i Wiktoria Konty z Gimnazjum nr 24 i. Mikołaja Kopernika w Katowicach
Miejsce III – Monika Gałońska i Alicja Lipińska z X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach.

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Szyszko z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach oraz Michał Wołkiewicz z Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej w Katowicach.

10 czerwca - majowo – czerwcowy numer naszej gazetki szkolnej „Korczynek” został laureatem kolejnego wydania Ogólnopolskiego Konkursu Junior Media. To czwarta wygrana naszego pisemka w tym roku szkolnym.

Zakończył się tegoroczny program BEZPIECZNY GIMNAZJALISTA koordynowany między innymi przez Urząd Miasta Katowice, Straż Miejską i Policję. Projekty realizowane w ramach programu zakończyły się imprezą plenerową zorganizowaną na terenie Ośrodka Rekreacyjno – Sportowego „Kolejarz” w Katowicach.
Brali w niej udział członkowie naszego KOŁA DZIENNIKARSKIEGO.
Odebrali nagrodę za zajęcie II miejsca za przygotowanie specjalnego numeru gazetki szkolnej, w całości poświęconej pasjom i zainteresowaniom młodzieży.10 czerwca - turniej szachowy

10 czerwca br. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w IV Turnieju Szachowym Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Południowych Dzielnic Katowic. Oranizatorem Mistrzostw było Gimnazjum nr 23.
Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Maciej Szkliniarz (3a), Michał Diec (1a), Krzysztof Pyc (1a), oraz Daniel Oleszek (1a).
Chłopcy w klasyfikacji drużynowej zajęli I miejsce, natomiast w indywidualnej Maciej Szkliniarz zdobył I miejsce, a Daniel Oleszek m. III. GRATULACJE!!!


6 czerwca - SUKCES NASZYCH UCZNIÓW w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "ALBUS 2015"

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "ALBUS 2015":5 czerwca - zajęcia opiekuńcze

ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ
W DNIU 5 CZERWCA 2015 r. – PIĄTEK >>>1 czerwca - FESTIWAL JĘZYKOWYANGIELSKI, NIEMIECKI, HISZPAŃSKI …

Konkursy, piosenki, scenki czyli
SZKOLNY FESTIWAL JĘZYKOWY
1 CZERWCA 2015 R.W dniu pierwszego czerwca odbył się Festiwal Językowy, który sprawdzał wiedzę językową naszych uczniów. Najlepsza w zmaganiach okazała się drużyna z klasy 1a.
Kolejną atrakcją był konkurs "The Voice of Gimnazjum 21". Pierwsze miejsce zajęła w nim reprezentacja klasy 3b.
Na zakończenie odbyło się, uroczyste zasadzenie drzewka przez najmilszych uczniów naszego gimnazjum: Sandrę Jadasz (3b) i Mateusza Piszkę (3a).25 maja - 27 maja - zajęcia językowe związane z programem "Erasmus +"

W dniach 25-27 maja mieliśmy przyjemność gościć Pana Sebastiana Schmidta - praktykanta Europe Direct, który przeprowadził w naszej szkole zajęcia językowe związane z programem Erasmus +. Mieliśmy okazję dowiedzieć się czym jest program "Erasmus +", na czym polega i jak można do niego przystąpić. Dowiedzieliśmy się, jakie możliwości daje wymiana uczniowska za granicą i stworzyliśmy własne mini projekty w krajach Unii Europejskiej. Poznaliśmy także problemy związane z migracją i integracją w Unii, z którymi mierzą się zarówno jej obywatele jak i imigranci spoza jej granic. Wszystko to oczywiście po angielsku!16 maja - 23 maja - BARCELONA, NICEA, MONAKO, WENECJA ....


BARCELONA, NICEA, MONAKO, WENECJA ....

W dniach 16 - 23 maja 2015r. odbyła się szkolna wycieczka.

Zwiedziliśmy:

MONAKO - Pałac księcia Monako, kasyno, port, muzeum oceanograficzne;
NICEĘ;
BARCELONĘ - wzgórze Montjuich, miasto olimpijskie, bulwary Las Ramblas oraz dzieła Antonio Gaudiego, kościół Sagrada Familia i Park Güell, stadion Camp Nou, port i oceanarium, dzielnica gotycka z katedrą;
WENECJĘ - Bazylikę św. Marka, Plac św. Marka z Kampanilą, Pałac Dożów, most Rialto, Kanał Grande.PRZECZYTAJ REPORTAŻ Z PODRÓŻY

22 maja - FASCINATION OF PLANTS DAY 2015

FASCINATION OF PLANTS DAY 2015

uczestniczyliśmy w wykładach, warsztatach i zajęciach laboratoryjnych na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Czytaj więcej...

18 maja - warsztaty na temat zdrowego żywienia.

W poniedziałek, 18 maja uczestniczyliśmy w warsztatach na temat zdrowego odżywiania i zaburzeń żywienia.
Zajęcia przeprowadziła specjalistka z Centrum Psychodietetyki i Leczenia Zaburzeń Odżywiania „Przemiana".13 maja - WSPÓŁTWORZYMY PRZEWODNIK PO LIGOCIE I PANEWNIKACH...

WSPÓŁTWORZYMY PRZEWODNIK PO LIGOCIE I PANEWNIKACH
Najprawdopodobniej już we wrześniu ukaże się przewodnik po Ligocie, Panewnikach i Zadolu. Jego autorami będą uczniowie szkół mieszczących się w tych dzielnicach. Nasi gimnazjaliści będą wśród nich. Wiktorowi Siudemu z kl. 1b przypadło w udziale opisanie trasy biegnącej od Placu Miast Partnerskich do amfiteatru w Parku Zadole.
Zostaliśmy również poproszeni o zredagowanie rysu historycznego dzielnic. Tego zadania podjęły się: Oliwia Gembala, Wiktoria Mazur oraz Sara Kordek. Dziewczęta także uczęszczają do klasy 1b. Trasę fotografowali ich klasowi koledzy: Dominik Herman i Grzegorz Majchrowicz. Ten interesujący projekt realizowany jest dzięki staraniom Rady Jednostki Pomocniczej. Nad redakcją całości czuwają: pan Grzegorz Płonka i pani Magdalena Niewiadomska. Z niecierpliwością czekamy na publikację!

12 maja - BYLIŚMY W TEATRZE PAŁACU MŁODZIEŻY..

BYLIŚMY W TEATRZE PAŁACU MŁODZIEŻY
12 maja uczniowie klasy 3a odwiedzili Salę Teatralno – Kinową Pałacu Młodzieży w Katowicach. Młodzież obejrzała spektakl „Superbohaterów 10/9” w wykonaniu studentów PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Widowisko Błażeja Peszka to wędrówka aktorów przez charaktery bohaterów literackich takich jak: Balladyna, Hamlet, Romeo i Julia, Makbet, Zosia z II cz. Dziadów Adama Mickiewicza. Trzecioklasiści mieli więc okazję przypomnieć sobie postaci pochodzące z lektur omawianych w gimnazjum oraz poznać przedsmak literatury, z którą przyjdzie im się zmierzyć w szkołach średnich.

11 maja - wspieramy dzień bez śmiecenia!

Wspieram dzień bez śmiecenia!!!


8 maja - zwiedzanie z językiem angielskim.

8 maja, w Dniu Święta Szkoły uczniowie klasy 1a uczestniczyli w wycieczce klasowej w ramach programu "Zwiedzanie z językiem angielskim". Odwiedzili magiczną dzielnicę Katowic - Nikiszowiec.8 maja - ŚWIĘTO SZKOŁY

Z okazji Święta Szkoły w szkole zorganizowano konkurs na tekst o Patronce nasze szkoły Adeli Korczyńskiej. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: tekst w języku angielskim oraz tekst w gwarze śląskiej.
Kolejne miejsca w kategorii:
  • język angielski: I miejsce - Zuzanna Lipiak (1a), II miejsce Rafał Loska (1a) i Ania Kunderak (1a), III mejsce Weronika Waloszek (3b);
  • gwara śląska: I mejsce - Zuzanna Bremer (2a) i Franek Pindel (1a), II miejsce Kasia Słaboń (1a).
GRATULACJE!!!

4 maja - spotkanie ze znaną z Telewizji Katowice dziennikarką oraz podróżniczką, panią Aliną Markiewicz

Przez chwilę byliśmy w Katmandu
Uczniowie klas 1b, 2b i 3b mieli w poniedziałek okazję wziąć udział w spotkaniu ze znaną z Telewizji Katowice dziennikarką oraz podróżniczką, panią Aliną Markiewicz. Absolwentka naszej szkoły, w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej ogromnej pasji, jaką jest wspinaczka wysokogórska i Himalaje. Opowieści towarzyszyła prezentacja przepięknych slajdów i fragmentów filmów z wypraw w te cudowne, ale również groźne, pasma górskie.
Spotkanie z panią Aliną miało także głębsze przesłanie. Na przykładzie swoim oraz młodych ludzi, z którymi współpracuje nasza prelegentka, uczniowie mogli przekonać się, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji, nawet pomimo różnych przeszkód spotykanych na drodze. Dziękujemy serdecznie pani Alinie i mamy nadzieję na kolejna spotkania.


30 kwietnia - kolejne sukcesy naszych uczniów..

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "KANGUR"

OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "FOX":
Najwyższą lokatę w naszej szkole zajął Rafał Loska (1a), zdobywając dyplom bardzo dobry i nagrodę. Ze swoim wynikiem uplasował się na 3 miejscu w Katowicach wśród uczniów klas pierwszych. Wysokie pozycje zajęli również: Aleksandra Cebula (3a), Anastazja Kleszyk (2a), Klaudia Strugacz (2a), Zuzanna Lipiak (1a), Maciej Szkliniarz (3a), Zuzanna Grajner (1a), Jakub Karolczyk (1a). Serdeczne gratulacje!!!


29 kwietnia - UCZESTNICZYLIŚMY W KOLEJNYCH WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH

UCZESTNICZYLIŚMY W KOLEJNYCH WARSZTATACH DZIENNIKARSKICH
Nasi młodzi dziennikarze kształcą się nieustannie. Dziś, tj. 29 kwietnia, odwiedziliśmy siedzibę Dziennika Zachodniego. W arkana sztuki wprowadzał nas niedościgniony mistrz w swoim fachu, pan Adam Daszewski. Wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania i szalenie interesująco opowiadał o swoim zawodzie. Dowiedzieliśmy się między innymi, że warto w czasie studiów postarać się o praktyki dziennikarskie oraz, że praca w tej profesji to bardzo ciekawe ale także niełatwe zajęcie i nie wszystkim odpowiada np. nielimitowany czas pracy i niepewność, które na co dzień towarzyszą pracy w gazecie. W programie warsztatów znalazło się również miejsce i czas na zwiedzenie redakcji. Pani Monika Krężel, dzięki której gościliśmy w wydawnictwie, pokazała nam między innymi, jak przygotowuje dodatek Junior Media. Mogliśmy również podejrzeć codzienną pracę dziennikarzy przy stanowiskach swojej pracy.
Bardzo ciekawym doświadczeniem było niewątpliwie zwiedzenie jednej z najnowocześniejszej w Europie drukarni mieszczącej się tuż przy siedzibie Dziennika Zachodniego. Ogromne wrażenie zrobiły na nas olbrzymie bele papieru oraz maszyna, która może wydrukować 80000 stron na godzinę oczywiście w doskonałej jakości.
Wizyta w Dzienniku Zachodnim nie mogła obyć się bez profesjonalnego zdjęcia, więc na koniec pani fotoreporter uwieczniła nasz pobyt w jednym z najpopularniejszych śląskich czasopism.28 kwietnia - udział w wystawie „Kresowianie w Katowicach, Katowiczanie na Kresach”

„Kresowianie w Katowicach, Katowiczanie na Kresach” to tytuł wystawy, którą we wtorek 28 kwietnia obejrzeli uczniowie klasy 2a. Zwiedzanie ekspozycji mieszczącej się w Domu Śląskim przy ulicy Drzymały w Katowicach połączone było z lekcją muzealną przeprowadzoną przez pana Antoniego Wilgusiewicza. Wiadomości zdobyte przez uczniów niewątpliwie pomogą im w przygotowywaniu prac na międzyszkolny konkurs związany z tym właśnie tematem organizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oraz nasze gimnazjum.

25 kwietnia - SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA KANDYTATÓW DO GIMNAZJUM


W sobotę 25 kwietnia 2015 r. odbyło się
SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA KANDYTATÓW DO GIMNAZJUM


W programie było:
- spotkanie z dyrektorem szkoły: przedstawienie oferty edukacyjnej na rok szkolny 2015/2016, zasad i terminarza rekrutacji;
- zwiedzania szkoły, rozmowy z uczniami i nauczycielami,
- prezentacje uczniowskie.

21, 22, 23 kwietnia - EGZAMINY GIMNAZJALNE!!!


W dniach 21, 22, 23 kwietnia 2015 roku odbyły się
EGZAMINY GIMNAZJALNE
8 kwietnia - Korczynek w gronie najlepszych!!!.

„KORCZYNEK” W GRONIE NAJLEPSZYCH!!!
W marcowym OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JUNIOR W DRUKU wzięło udział 87 gazetek z całej Polski.
Nasz Korczynek znalazł się w grupie 50 wybranych przez profesjonalne jury i nagrodzonych!!! To już TRZECIA, W TYM ROKU SZKOLNYM, wygrana naszego pisemka. Cieszymy się ogromnie!!!


7 kwietnia - „Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach informuje, że tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2015 (7 kwiecień) jest BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI, a hasło tegorocznych obchodów to:
„Z pola na stół - uczyń jedzenie bezpiecznym”.
Celem obchodów jest promowanie zasad CODEX AlIMENTARIUS, które mówią o wysokich standardach żywieniowych oraz o wytycznych postępowania w przetwarzaniu i obrocie żywnością. W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO zaleca stosowanie i propagowanie pięciu kroków do bezpiecznej żywności (pobierz)


30, 31 marca oraz 9 kwietnia - Pasja w wykonaniu naszych uczniów...

„Oto ja jestem z Wami”.
Tak brzmi tytuł przedstawienia pasyjnego przygotowanego przez uczniów naszego gimnazjum. Wzruszające widowisko, w którym sceny Męki Pańskiej połączone są z epizodami smutnej codzienności, zaprezentowane zostało szerokiej publiczności 30, 31 marca oraz 7 kwietnia.
Młodzi aktorzy doskonale wczuli się zarówno w odgrywane przez siebie postacie jak i atmosferę sztuki. Widowiskowości dodały spektaklowi: wspaniale dobrana muzyka, odpowiednie oświetlenie i charakteryzacja bohaterów.
Wszystkim, którzy zechcieli przybyć, aby zobaczyć przedstawienie a także tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego powstania i finalnego efektu, serdecznie dziękujemy.25 marca wizyta w radiu Katowice.

Kolejne, niepowtarzalne, warsztaty dziennikarskie za nami!!!
Dziennikarstwo nie ogranicza się do prasowego, postanowiliśmy więc poznać inne jego oblicza. 25 marca dziennikarze Korczynka wyruszyli na podbój Radia Katowice.
Naszym przewodnikiem był pan Maciej Bakes - wieloletni pracownik i redaktor naczelny rozgłośni. Dzięki uprzejmości pracowników radia, mogliśmy zajrzeć w, prawie każdy, zakamarek budynku i z bliska obserwować pracę dziennikarzy.
W sali muzealnej poznaliśmy również historię rozgłośni. Największą radość sprawiło nam, niewątpliwie, nagranie z naszym udziałem. W profesjonalnym studiu nagrań, zasiedliśmy przed mikrofonami, aby spróbować swych sił w rzemiośle dziennikarstwa radiowego.
Uwierzcie, nie było łatwo, ale udało się. Efektem naszych wysiłków jest nagranie utrwalone na płycie cd, które będzie nam przypominać tę fantastyczną przygodę.
Dziękujemy pani Magdalenie Grajner, że umożliwiła nam jej przeżycie.


17 - 20 marca - OBÓZ NAUKOWY W WIŚLE


OBÓZ NAUKOWY dla uczniów klas trzecich w Wiśle.

TERMIN: 17 - 20. 03. 2015 r.
W piątek nasi trzecioklasiści wrócili z obozu naukowego w Wiśle. Od wtorku, w ośrodku Orion, intensywnie utrwalali materiał z poszczególnych przedmiotów i przygotowywali się do edukacji na dalszym etapie. Pomimo ślicznej, słonecznej pogody, niesprzyjającej zazwyczaj nauce, wszyscy wytrwale pracowali przez całe dnie, a wieczorami oglądali filmy, których tematyka może się przydać w trakcie pisania wypracowania egzaminacyjnego.
Uczestnicy obozu mieli także okazję wziąć udział w zajęciach praktycznych podczas edukacyjnej wycieczki na Kubalonkę. Była to doskonała lekcja biologii i geografii.
Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim trzecioklasistom stuprocentowych wyników na egzaminie, który rozpoczyna się już 21. kwietnia.


17 marca - wyniki konkursu "BEZPIECZNY INTERNET".


W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu 2015, który odbył się w tym roku 10 lutego.
W naszej szkole zostały przeprowadzone następujące konkursy:
I. PLAKAT "PUŁAPKI INTERNETU" - edytor grafiki- prace w grafice komputerowej wykonywane przez uczniów klas I-II na lekcjach informatyki oraz na zajęciach artystycznych.
II. PREZENTACJA MULTIMEDIALNA LUB STRONA WWW na temat: "Bezpieczny Internet".

WYNIKI:

KATEGORIA - STRONA WWW:
I miejsce - Monika Jabłońska (2a)
II miejsce - Weronika Lisiak (2a)

KATEGORIA - PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:
I miejsce - Franciszek Pindel (1a)
II miejsce - Zuzanna Bremer (2a)
III miejsce - Mateusz Piszka (3a)
Wyróżnienie: Klaudia Koczar (1a), Daniel Oleszek (1a), Ewa Michalska (1a).

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


Grafikę pobrano ze strony: www.saferinternet.pl

11 marca - NASZ UCZEŃ ZOSTAŁ LAUREATEM Wojewódzkiego Konkursu z MatematykiUczeń naszej szkoły Rafał Loska zdobył tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki!!!
Serdecznie gratulujemy!!!

11 marca - Reprezentacja naszego Gimnazjum zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Katowic w piłce siatkowej szkół gimnazjalnych.

Reprezentacja naszego Gimnazjum w składzie: Bartosz Roszer (3a), Filip Kuchciński (3a), Jakub Figat (3a), Mateusz Jagodziński (3a) Adam Foryś (3b), Olaf Głuszek (1b), Rafał Loska (1a), Patryk Słowiński (1a) oraz Łukasz Kochańczyk (1a) w piątek 7 marca rozegrała trzy zwycięskie mecze i zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Katowic w piłce siatkowej szkół gimnazjalnych.


10 marca - wizyta pana Jacka Dereka, redaktora naczelnego miesięcznika Trybuna Leśnika, a jedocześnie wykładowcy na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego

Wtorkowe zajęcia koła dziennikarskiego miały nietypową i bardzo interesującą formułę. Redaktorów naszego Korczynka odwiedził pan Jacek Derek, redaktor naczelny miesięcznika Trybuna Leśnika, a jedocześnie wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem zgłębiała arkana sztuki dobrego pisania odsłaniane przez gościa. Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, a uzyskane wiadomości, jego uczestnicy z pewnością wykorzystają przy tworzeniu kolejnego numeru Korczynka. Dziękujemy serdecznie panu Jackowi Derekowi , a także pani Magdalenie Grajner za zorganizowanie warsztatów.

26 lutego - DEBATA PÓŁFINAŁOWA ŚLĄSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH

Dnia 26 lutego 2015 została przeprowadzona DEBATA PÓŁFINAŁOWA ŚLĄSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH TEZA PÓŁFINAŁOWA: "AUTONOMIA ŚLĄSKA GWARANCJĄ ROZWOJU" Czytaj więcej>>>
Informacje o turnieju można znaleźć na stronie:

www.slaskiedebaty.edu.pl

23 - 25 lutego - rekolekcje wielkopostne.

W dniach 23 -25.02 2015 odbyły się REKOLEKCJE PARAFIALNE
Zajęcia, które były organizowane w tych dniach:
poniedziałek wtorek środa


23 lutego - II miejsce w miejskim konkursie "Matematyczne Duety"

23 lutego uczniowie naszej szkoły: Sławek Zgliczyński i Michał Wołkiewicz zajęli drugie miejsce w miejskim konkursie dla klas drugich "Matematyczne Duety".02 - 11 lutego FERIE W NASZEJ SZKOLE

BEZPIECZNE FERIE >>>

NASI UCZNIOWIE NIE NUDZILI SIĘ W CZASIE FERII!!!

WISŁA 2015 - I TYDZIEŃ FERII


Już po raz czwarty zorganizowaliśmy szkolne zimowisko,
w tym roku w dniach 02 - 06 lutego.

W programie było wiele atrakcji tj.:
* nauka jazdy na nartach lub snowboardzie pod okiem instruktora;
* kulig na saniach z pieczeniem kiełbasek;
* wyjazd na Skocznię Małysza;
* Aqua Park w Hotelu Gołębiowski.


II TYDZIEŃ FERII

* 9 lutego 2015r. - odbył się szkolny wyjazd do Aqadromu w Rudzie Śląskiej.

* 11 lutego 2015r. - miało miejsce wyjście do kina.


29 stycznia - występ w przedszkolu.


29.01 klasy 2a oraz 1b zawitały do przedszkola. Zaśpiewały tam świąteczne piosenki oraz przedstawili scenkę z bałwankiem do piosenki "Winter Wonderland". Przedszkolaki były zachwycone,tańczyły i śpiewały razem z gimnazjalistami.28 stycznia - wyniki konkursu KATOWICE MOJE MIASTO - pocztówka (fotomontaż)


Wyniki szkolngo konkursu - KATOWICE MOJE MIASTO - pocztówka (fotomontaż):

I miejsce - Monika Jabłońska
I miejsce - Marcin Olszok
II miejsce - Nikola Kostuchowska

27 stycznia - wycieczka "Szlakiem Katowickiej Moderny".

Uczniowie klasy 1a biorący udział w innowacji pt.: "Zwiedzanie z językiem angielskim" uczestniczyli w wycieczce po Katowicach - "Szlakiem Katowickiej Moderny". Oglądali kilka ciekawych obiektów tej epoki, a wśród nich m.in. Drapacz Chmur, który powstał jako pierwszy wieżowiec w Polsce, Kościół Granizonowy, dom architekta Tadeucza Michejdy, którego nazwano "ojcem modernistycznych Katowic" oraz charakterystyczne budynki mieszkalne i wille prywatne.


26 stycznia - wyniki Konkursu Matematycznego "Alfik 2014"

Znamy już wyniki Konkursu Matematycznego "Alfik 2014". Aż trzech uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych dyplomami.
Są to:
1. Rafał Loska (1a) 2 miejsce w województwie + dyplom za bardzo dobry wynik
2. Zuzanna Lipiak (1a) 6 miejsce w województwie + dyplom za dobry wynik
3. Adam Sielicki (3a) 8 miejsce w województwie + dyplom za dobry wynik
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

15 stycznia - kolędowaliśmy dla członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

15 stycznia, tradycyjnie, kolędowaliśmy dla członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.
Nasi uczniowie przygotowali program poetycko – muzyczny. Recytowane przez młodzież wiersze o tematyce świąteczno – lwowskiej, oraz tradycyjne, polskie kolędy i pastorałki śpiewane przy akompaniamencie keyboardu i trąbki, wywarły na zebranych ogromne wrażenie i przywołały wspomnienia.
Cieszymy się niezmiernie, iż mogliśmy umilić ten czas i wprowadzić na spotkanie atmosferę przepięknych Świąt Bożego Narodzenia.

8 stycznia - "Jasełka po śląsku"

Dnia 8 stycznia 2015, uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali "Jasełka po śląsku" w sali teatralnej przy kościele p. w. Matki Boskiej Różańcowej w Katowicach Zadolu. Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy!


2 i 5 stycznia - ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZE

ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZE, które odbyły się 2 i 5 stycznia 2015 >>>

19 grudnia - WIGILIE KLASOWE, JASEŁKA.

W piątek 19 grudnia, uczniowie uczestniczyli w wigiliach klasowych oraz w przepięknych jasełkach w gwarze śląskiej.18 grudnia - ogólnopolski sukces "KORCZYNKA.

„KORCZYNEK” ZNÓW GÓRĄ!!!
W grudniowym OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JUNIOR W DRUKU wzięło udział 87 gazetek z całej Polski.
Nasz Korczynek znalazł się w grupie 50 wybranych przez profesjonalne jury i nagrodzonych!!! To już DRUGA W TYM ROKU SZKOLNYM wygrana naszego pisemka.
Cieszymy się ogromnie!!!

18 grudnia - "SING NOEL, NOEL...!"

"SING NOEL, NOEL...!"
Tradycyjnie już młodzież naszego gimnazjum śpiewała angielskie piosenki świąteczne na Placu Miast Partnerskich. Wprawdzie towarzyszyła nam aura wiosenna,ale radość z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia sprawiła, że wyczarowaliśmy iście zimowy klimat, a wieść o nadchodzącym Bożym Narodzeniu ogłosiliśmy całemu światu.

14 grudnia - KIERMSZ ŚWIĄTECZNY

W niedzielę 14 grudnia 2014r., przed Kościołem Matki Bożej Różańcowej na Zadolu odbył się szkolny kiermasz, na którym można było kupić przepiękne stroiki, kartki i inne ozdoby świąteczne, oraz pyszne ciasto. Środki zostaną przekazane na cele charytatywne.
Dziękujemy za zainteresowanie i życzliwość!!!


11 grudnia - wizyta i nagranie w siedzibie Radia Katowice

Magdalena Iskra jako jedna z laureatek Międzyszkolnego Konkursu Historyczno – Recytatorskiego „ Wrzesień 1939 we Lwowie i jego konsekwencje”, wraz z pozostałymi laureatami, została zaproszona przez panią Danutę Skalską do siedziby Radia Katowice na nagranie. Magda dzieliła się na antenie wrażeniami z konkursu, a także recytowała wiersz, który w zmaganiach konkursowych przyniósł jej drugie miejsce. Odcinek audycji Lwowska Fala z udziałem naszej uczennicy zostanie wyemitowany po Świętach Bożego Narodzenia.8 grudnia - mikołajkowy mecz piłki siatkowej: RODZICE - UCZNIOWIE

W poniedziałek 8 grudnia, odbył się tradycyjny mikołajkowy mecz piłki siatkowej: RODZICE - UCZNIOWIE. Drużyna Rodziców liczyła 11 osób. W pierwszym secie ojcowie pokazali duże umiejętności wygrywając 25:18. Po otrząśnięiu się z szoku, uczniowie zademonstrowali wysoki poziom gry zapewniają sobie wynik 3:1.
Dziękujemy za udział i zapraszamy na rewanż.

5 grudnia - MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE.

w piątek 5 grudnia, obchodzililiśmy w naszej szkole MIKOŁAJKI, rano odwiedził nas Mikołaj, a po trzeciej lekcji wybraliśmy się do Spodka na lodowisko.


30 listopada - udział w obchodach setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej

Magdalena Iskra, Klaudia Strugacz i Nadia Kremer, czyli laureatki Międzyszkolnego Konkursu Historyczno –Recytatorskiego „ Wrzesień 1939 we Lwowie i jego konsekwencje”, wzięły w niedzielę udział w obchodach setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Domu Kultury Koszutka. Dziewczęta zaprezentowały własne interpretacje wierszy, które przyniosły im drugie i trzecie miejsce w konkursie.


Uczennica klasy 2a, Nadia Kremer, zdobyła wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Mam pomysł na swoje życie – Kolega, przyjaciel czy wróg” organizowanym przez Pracownię Profilaktyki i Współpracy ze Środowiskiem Pałacu Młodzieży w Katowicach. Nadia napisała opowiadanie „Mój most”. Jak podkreśliła przewodnicząca jury konkursowego, spośród 85 prac nadesłanych na konkurs wybrano i nagrodzono jedynie 11. Wśród nich znalazła się właśnie praca Nadii.

28 listopada - jesteśmy w półfinale VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Jesteśmy w półfinale VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich!
28 listopada, odbyła się ostatnia debata gimnazjalna fazy grupowej, komisja podliczyła wszystkie punkty i okazało się, że przeszliśmy do kolejnego etapu. Organizatorzy podnieśli w tym roku poprzeczkę w stosunku do ubiegłego roku. Zwiększono liczbę dyskutantów i tematów. Nasze gimnazjum reprezentowali: Natalia Zemła, Mateusz Piszka, Maciej Szkliniarz i Adam Sielicki. Z Przedstawicieli Gimnazjum nr 12 im. Gustawa Morcinka z Rudy Śląskiej przekonywaliśmy, iż „Ślązacy dbają o swoich bohaterów czasów okupacji.” Walka była zacięta, ale bardzo wyrównana. Czekamy na półfinałową tezę.
Serdecznie gratulujemy.


28 listopada - I miejsce w Wojewódzkim Konkursie o Unii Europejskiej „Dziesięć państw na dziesięciolecie ”

Natalia Zemła i Aleksandra Cebula z klasy IIIa, dnia 28 listopada, wzięły udział w Wojewódzkim konkursie o Unii Europejskiej „Dziesięć państw na dziesięciolecie ”. Zmagania organizowane były przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. E. Abramowskiego w Katowicach . Konkurs składał się z dwóch etapów – eliminacyjnego testu pisemnego oraz finału, w którym wystąpiło pięć najlepszych drużyn. Nasze dziewczęta się wśród nich znalazły. Po bardzo zaciętej walce, w której każdy zespół musiał odpowiedzieć ustnie na dziesięć trudnych pytań, okazało się, że Natalia i Ola są najlepsze i w nagrodę pojadą do Brukseli.28 listopada - ogólnopolski sukces naszych uczniów w MULTITEŚCIE

WYNIKI MULTITESTU 2014:

Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w szkole:27 listopada - VIII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Historyczno – Recytatorskiego.

Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole VIII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Historyczno – Recytatorskiego. Tegoroczny temat zmagań brzmiał:
„ ROK 1939 WE LWOWIE I JEGO KONSEKWENCJE”.

Tradycyjnie, uczestnicy najpierw rozwiązywali test ze znajomości faktów historycznych, a następnie recytowali wiersze związane tematycznie ze Lwowem i Kresami Południowo – Wschodnimi. W części historycznej najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum nr 24 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach w składzie: Kamil Szymoniak i Stanisław Terlecki.
Na drugim miejscu znaleźli się nasi gimnazjaliści: Michał Wołkiewicz i Anastazja Kleszyk z kl. 2a.
Trzecia lokata przypadła w udziale dwóm drużynom: Piotrowi Tomczakowi i Łukaszowi Goleniec z Gimnazjum nr 17 oraz Kindze Derwisz i Janowi Słaboniowi z naszego gimnazjum.

W zmaganiach recytatorskich bezkonkurencyjna okazała się Matylda Pietrzyk z Gimnazjum nr 24 im. Mikołaja Kopernika.
Drugie i dwa trzecie miejsca jury przyznało: Magdalenie Iskrze, Klaudii Strugacz i Nadii Kremer. Wszystkie dziewczęta są uczennicami klasy 2a naszego gimnazjum.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

20 - 21 listopada - wycieczka do Warszawy

W dniach 20 - 21 XI 2014r.odbyła się szkolna WYCIECZKA DO WARSZAWY

W programie znalazło się zwiedzanie: Sejmu,Muzeum Powstania Warszawskiego,Telewizji TVP, Centrum Nauki Kopernik oraz Starówki i Łazienek.


20 listopada - obchody "Światowego Dnia Rzucania Palenia"

W ramach obchodów "Światowego Dnia Rzucania Palenia" młodzież wykonała plakaty zachęcające do zerwania z nałogiem.13 listopada - aż sześciu uczniów zakwalifikowało się do II etapu Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki

13 listopada w gimnazjach województwa śląskiego, odbył się Wojewódzki Konkurs z Matematyki. Do drugiego etapu Konkursu z naszej szkoły zakwalifikowało się sześciu uczniów. Są to:
1. Aleksandra Cebula (3a)
2. Adam Sielicki (3a)
3. Maciej Szkliniarz (3a)
4. Sławomir Zgliczyński (2a)
5. Rafał Loska (1a)
6. Franciszek Pindel (1a)


11 listopada - udział w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Nasi uczniowie uczestniczyli w lokalnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w akademii „Droga do niepodległości 1795 – 1918”, która odbyła się 11 listopada o godzinie 13., w Auli św. Franciszka Domu Parafialnego przy Parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NPM.
W uroczystości brała udział młodzież z okolicznych gimnazjów i szkół podstawowych. Naszą społeczność pięknie reprezentowali: Kinga Derwisz, Magdalena Iskra, Nicola Kostuchowska oraz Michał Wołkiewicz. Wszyscy są uczniami klasy IIa. Podczas występu zaprezentowali własne interpretacje wierszy: Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida i Konstantego Gaszyńskiego.
Atmosfera spotkania była uroczysta. Nie zabrakło oczywiście serdecznych podziękowań i miłych słów skierowanych do młodych wykonawców. Udział w tego typu uroczystościach to niezwykle cenne doświadczenie dla współczesnej młodzieży.


10 listopada - zajęcia opiekuńcze.

Zajęcia oiekuńcze, które odbyły się dnia 10 listopada 2014r.7 listopada - debata - „Demokracja jest najlepszą formą ustroju”.

7 listopada, przed Narodowym Świętem Niepodległości, odbyła się debata - na wzór debat oksfordzkich- na temat „Demokracja jest najlepszą formą ustroju”. Postanowiliśmy w ten właśnie sposób uczcić 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Jej historię poznajemy dokładnie na lekcjach historii. Uczucia, jakie towarzyszyły przez lata walkom narodowo-wyzwoleńczym, odczytujemy na zajęciach języka polskiego w najpiękniejszych utworach prozatorskich i poetyckich.
96 lat polskości- to ciągłe zmagania o ustrój najbardziej przyjazny obywatelom. Za demokracją opowiedział się trzyosobowy zespół uczniów z klasy 3a: Aleksandra Cebula, Karolina Milik i Bartosz Roszer. W trzyminutowych wystąpieniach przedstawili widzom swoje argumenty. Ich oponentami byli uczniowie klasy 2a: Kinga Derwisz, Arkadiusz Biedroń i Jan Słaboń.
Który zespół zyskał przychylność zgromadzonych? Podział głosów rozłożył się równomiernie. Podkreślamy, że nie głosowaliśmy za lub przeciw demokracji. Zajęliśmy jedynie stanowisko oceniające dobór argumentów i sposób dowodzenia.


Aby lepiej wczuć się w klimat i poczuć atmosferę 1918 roku, kiedy to Polska, po 123 latach niewoli w końcu mogła zacząć cieszyć się wolnością, Rada Młodzieżowa naszego gimnazjum zaproponowała, aby w dniu 7 listopada uczniowie mogli przebrać się w stroje z epoki, czyli początków XX wieku. Pomysł został, rzecz jasna, zaakceptowany przez Grono Pedagogiczne i Panią Dyrektor. Dzięki temu, w piątek przechadzały się po korytarzach feministki, sufrażystki, prawdziwe damy i dżentelmeni. Byli również gazeciarze. Trzeba przyznać, że młodzież stanęła na wysokości zadania i że wie, z jakim okresem i wydarzeniem wiąże się data 11 listopada.


30 października - ogromny sukces w piłce noznej.

30 października w eliminacjach Piłki Nożnej Chłopców nasza drużyna przeszła do półfinałów z pierwszego miejsca, po wygraniu dwóch meczów 4:0 i 8:0. GRATULACJE!!!


28 października - występ naszych gimnazjalistów w przedszkolu.

We wtorek 28 października mieliśmy niepowtarzalną okazję bliżej poznać naszych najmłodszych kolegów i koleżanki, którzy zadomowili się już na dobre na parterze naszego gimnazjum. Dziś oficjalnie i uroczyście zostało otwarte Miejskie Przedszkole nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach.
Razem ze znamienitymi gośćmi wśród których byli: Pierwszy Wiceprezydent Miasta Katowice pani Krystyna Siejna, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Katowice, pan Mieczysław Żyrek, Ksiądz Dziekan Zygmunt Klose a także dyrektorzy okolicznych szkół, przedszkoli i domów kultury, uczestniczyliśmy w tym doniosłym wydarzeniu.
W części oficjalnej Przewodniczący Rady Młodzieżowej, Mateusz Piszka, w krótkim przemówieniu przedstawił relacje panujące między gimnazjalistami a przedszkolakami we wspólnym budynku. Dla najmłodszych przygotowaliśmy przedstawienie składające się z trzech krótkich inscenizacji. Zaprezentowaliśmy bajki: Paweł i Gaweł, Dwa koguty oraz historię „Porady Wróżki Dobrej Rady”. Największą nagrodą dla nas były otwarte z przejęcia buzie najmłodszych widzów i gromkie oklaski oraz gratulacje od grona pedagogicznego przedszkola.
Mamy nadzieję, że wydarzenia te zapoczątkowały owocną współpracę miedzy nami a przedszkolakami.


28 października - ogólnopolski sukces naszej szkolnej gazetki "KORCZYNEK".

KORCZYNEK ZNÓW GÓRĄ!!!
W pierwszym w tym roku szkolnym
OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JUNIOR W DRUKU
wzięło udział 91 gazetek z całej Polski.
Nasz Korczynek znalazł się w grupie 50 wybranych przez profesjonalne jury i nagrodzonych!!!
To już kolejna wygrana naszego pisemka. Cieszymy się ogromnie!!!

24 października - Dzień Języków Obcych

W piątek 24 października odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych20 października - OTRZĘSINY

Po miesiącu nauki najmłodsi nasi „żacy” zdali egzamin przed szacownym jury i złożyli uroczyste ślubowanie. Stało się to wszystko 20.10. 14 podczas OTRZĘSIN uczniów klas pierwszych, które odbyły się na sali gimnastycznej. Nasze kochane „kociaczki” wkupywały się w krąg szkolnej starszyzny, biorąc udział w kilku bardzo sympatycznych konkurencjach. Wszyscy doskonale się bawili.h14 października - VI Ogólnoszkolny Rajd.
Dnia 14 października odbył się VI Ogólnoszkolny Rajd, w tym roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.ALTERNATYWNE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W SZKOLE W DNIU 14.10.2014


9 października - udział w kulturze.

Wyjście klasy 1a do kina Światowid na film w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz klas drugich i trzecich do Multikina na seans Miasto 44.

17 września - "SPRZĄTANIE ŚWIATA".

W środę 17 września uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w SPRZĄTANIU ŚWIATA.
Efekt ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.8 - 13 września - wizyta wolontariuszy z Turcji i Ukrainy.

Przez cały tydzień w ramach projektu "Global Citizen" gościliśmy w szkole młode wolontariuszki Ece Ozsu z Turcji (Istambuł) i Nadię Zahurską (Lwów) z Ukrainy(Projekt: "Global Citizen" prowadzony jest przez organizację studencką AIESEC z siedzibą w Katowicach (oddział) na Uniwersytecie Ekonomicznym), które we wszystkich klasach poprowadziły warsztaty w języku angielskim na temat różnych kultur i religii. Dla naszych uczniów była to wspaniała okazja, by poznać świat, problemy społeczne oraz życie codzienne w innych krajach, a przede wszystkim aktywnie i ciekawie rozwijać umiejętności językowe i poszerzać horyzonty. Projekt ten zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym Rady Rodziców.11 września - udział w pokazach "Osobliwości Świata Fizyki"

"OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI"
Jak co roku klasy I wzięły udział w pokazach "Osobliwości Świata Fizyki"
w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.
Było bardzo ciekawie i kolejny raz przekonaliśmy się, że fizyka może być fascynująca.


1 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/15.

Dnia 1 września 2014 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny mszą świętą i uroczystą akademią.
Serdecznie witamy NOWYCH UCZNIÓW!!!


17 - 25 sierpnia - SZKOLNE KOLONIE NAD MORZEM W JASTRZĘBIEJ GÓRZE!!!

W dniach 17 VIII - 25 VIII 2014 odbyły się
SZKOLNE KOLONIE NAD MORZEM W JASTRZĘBIEJ GÓRZE!!!


ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2013/2014 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2011/2012 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2010/2011 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2009/2010 ZOBACZ WIĘCEJ >>><<< strona główna