. . . .

23 czerwca - ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17


23 CZERWCA 2017 ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17.
19 czerwca - Dzień Sportu


W poniedziałek, 19 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ SPORTU.
16 czerwca - zajęcia opiekuńczo - wychowawcze


Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, które odbyły się w dniu 16 czerwca 2017 roku>>


14 czerwca 2017 - KOMERS uczniów klas trzecich.


W dniu 14 czerwca odbył się komers uczniów klas trzecich. Bal Gimnazjalisty rozpoczął się od tradycyjnego poloneza.
13 czerwca - Trzecie Święto Profilaktyki 2017


13 czerwca uczestniczyliśmy w Trzecim Święcie Profilaktyki 2017 organizowanym przez Komendę Miejską Policji w Katowicach, Wydział Edukacji i Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Pałac Młodzieży i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 5 w Katowicach.
W trakcie uroczystości uczeń naszej szkoły Dawid Roik zaprezentował swoją pracę konkursową, prezentację multimedialną "Wakacyjny tydzień z życia gimnazjalisty", za którą otrzymał tytuł Laureata.9 czerwca - „Quizo w szkole”


„Quizo w szkole” to nowy program wdrażany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Akcja polega na jednoczesnym rozwiązywaniu specjalnie przygotowanych quizów dla uczniów klas drugich i trzecich szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Całość jest interaktywna. Uczniowie, posługując się smartfonami, odpowiadają na pytania z różnych dziedzin wiedzy (wiedza ogólna, biologia, geografia, chemia itp.). Narzędzie to ułatwia budowanie pozytywnych relacji w grupie, rozwija zainteresowania oraz i kształtuje nawyk zdrowej rywalizacji. W drugiej edycji pilotażowego programu uczestniczyły grupy z klas: 2a i 3b naszego gimnazjum. Quiz bardzo się uczniom spodobał. Czekamy na kolejny w przyszłym roku szkolnym.


8 czerwca - udział w happeningu „Jak nie czytam, jak czytam”.


8 czerwca na katowickim rynku odbył się II katowicki happening „Jak nie czytam, jak czytam”. Piętnaścioro uczniów naszego gimnazjum wzięło w nim udział. Wraz z reprezentacjami innych szkół, barwnym i głośnym korowodem, z transparentami, przeszliśmy ulicami Katowic, promując tę wspaniałą i godną naśladowania czynność, jaką jest czytanie.8 czerwca - w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Stanach Zjednoczonych.Dnia 08.06. liczna reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Stanach Zjednoczonych zorganizowanym przez sąsiadujące Liceum Ogólnokształcące nr 7. I miejsce zajął Rafał Loska, II Zuzanna Lipiak a III Daniel Oleszek. Gratulujemy! Congratulations!7 czerwca - PROJEKT KATOWICKA WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW „AKTYWNA MŁODZIEŻ”


Dwie drużyny: Anna Pożoga i Agnieszka Biedroń z kl. 1c oraz Igor Odias i Mikołaj Gruca z kl. 2a zdobyły ex aequo I miejsce w projekcie: KATOWICKA WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW „AKTYWNA MŁODZIEŻ” organizowanym przez Stowarzyszenie Wielka Liga. Projekt realizowany jest pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Katowice. Dziewczęta przygotowały plakat reklamujący jedną z książek Marty Fox, a chłopcy przygotowali wspaniałą grę planszową na motywach cyklu powieści Harry Potter.6 czerwca - kampania społeczna w naszej szkole.„Niech pieskie życie pozostanie tylko powiedzeniem”.
To hasło przewodnie kampanii społecznej, którą przeprowadziliśmy w ramach projektu edukacyjnego. Przeczytaj relację>>>5 czerwca 2017 - MATEMATYKA BEZ GRANIC - PODSUMOWANIE


W poniedziałek klasa 3a miała zaszczyt brać udział w uroczystości podsumowania Międzynarodowego Konkursu "Matematyka Bez Granic". Zaproszono na nią sześć zwycięzkich klas, w tym trzy klasy gimnazjalne: Gimnazjum nr 21 w Katowicach (miejsce 1) oraz trzy klasy licealne. Zwycięzcom gratulowali m.in. Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. Sławomir Smyczek oraz przedstawiciel Śląskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość odbyła się w pięknej Auli Centum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.3 czerwca 2017 - biegi przełajowe.


Trzeciego czerwca zakończyliśmy cykl biegów przełajowych na Zadolu. W sobotę na starcie pojawiło się 29 uczniów naszego gimnazjum. Na mecie każdy otrzymał medal.
Niezwodny Olaf Głuszek (3b) wygrał nie tylko ten wyścig, ale cały cykl biegu za rok 2016/2017 i stanął na najwyższym podium. Serdeczne gratulacje!!!2 czerwca - SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "ALBUS 2017"


WYNIKI - OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU "ALBUS 2017">>>


1 czerwca - Święto Szkoły - Festiwal Językowy


W czwartek pierwszego czerwca, odbyła się akademia z okazji Święta Szkoły poświęcona patronce Adeli Korczyńskiej.
Następnie miał miejsce Festiwal Językowy.
Uczniowie zmagali się w międzyklasowym turnieju panstwa - miasta.
I miejsce zajęła - klasa IIIa, drugie - IIa, trzecie - Ia.
Młodzież prezentowała swoje talenty językowo - wokalne w konkursie: "We've got talent".
Nagrodę jury zdobyła klasa Ic, natomiast publiczności IIIa. Serdecznie gratulujemy!!!

31 maja - GIMNAZJALISTO ZMIERZ SIĘ Z MATURĄ.


31 maja pięciu uczniów klasy 3a wzięło udział w konkursie organizowanym przez I Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Katowicach "Gimnazjalisto zmierz się z maturą". Uczniowie na bazie wykładu pt.: "Proste i odcinki w układzie współrzędnych" rozwiązali test, którego tematyka obejmowała zakres szkoły ponadgimnazjalnej. W konkursie brało udział 39 uczniów. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. Oto ich wyniki:
Rafał Loska - 2 miejsce,
Marcin Regieniec - 3 miejsce,
Franciszek Pindel - 5 miejsce,
Łukasz Kochańczyk - 6 miejsce
Daniel Oleszek - 7 miejsce.
Gratulujemy!!

Dnia 31 maja 2017 roku odbył się Światowy Dzień bez Tytoniu.


27 maja - biegi przełajowe.


W sobotę 27 maja, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w biegach przełajowych na Zadolu.
Czternastu uczniów zdecydowało się wystartować w zawodach.
Niezawodny Olaf Głuszek (3b) znowu wygrał swoja kategorię i stanął na najwyższym stopniu podium.
Serdeczne gratulacje!!!26 maja 2017 - konkurs recytatorski.


W piątek 26 maja, odbył się szkolny konkurs recytatorski z okazji
Dnia Matki.
I miejsce zajęła Hanna Sakowska (1a), drugie Olaf Głuszek (3b), wyróżnienia - Oliwia Jasińska (3b) oraz Martyna Abramczyk (2a).
Serdecznie gratulujemy!!16.05.2017 - 22.05.2017 - WYCIECZKA SZKOLNA DO WŁOCH
W dniach 16 - 22 maja odbyła się szkolna wycieczka do Włoch.13 maja 2017 - biegi przełajowe.W sobotę 13 maja, odbyła się kolejna edycja biegu przełajowego na Zadolu.
Ponownie na najwyższym miejscu podium stanął uczeń klasy IIIb Olaf Głuszek.
Gratulujemy!!12 maja 2017 - lekcje z native speakerem.


12 maja, odwiedziła nas pani Carol Grzych z USA.
11 maja 2017 - Lekkoatletyczne Mistrzostwa Katowic Szkół Gimnazjalnych


Jak co roku, uczniowie brali udział w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Katowic Szkół Gimnazjalnych, które odbyły się 11 maja na stadionie AWF Katowice.
Efektem sportowych zmagań jest I miejsce Sary Kordek z klasy IIIb w skoku w dal oraz I miejsce Olafa Głuszka (IIIb) w biegu na 300 metrów. GRATULUJEMY!!!
10 - 12 maja 2017 - wyjazd do Rycerki.


10 - 12 maja 2017 roku - wycieczka klasy IIa do Rycerki.9 maja 2017 - występ w przedszkolach.


Porady Wróżki Dobrej Rady, czyli króciutka historyjka o zasadach dobrego wychowania, którą prezentowaliśmy w czasie dni otwartych naszej szkoły, tak spodobała się widzom i samym wykonawcom, że gimnazjaliści postanowili zaprezentować ją także najmłodszym widzom, czyli przedszkolakom. Piosenki z przedstawienia śpiewali razem z nami nasi sąsiedzi z Miejskiego Przedszkola nr 15, a także najmłodsi z Miejskiego Przedszkola nr 89. Wszyscy doskonale się bawili. Przedszkolom bardzo dziękujemy za gościnę.9 maja - WARSZTATY CZYTELNICZE


Urban, heroik, low, dark, high. Co to takiego? Nic innego jak podgatunki bardzo ostatnio popularnej literatury. Literatury fantasy. Bardzo chętnie ją czytamy, ale z pewnością nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Bardzo ciekawie opowiadała o tym grupie uczniów pani Ania Osińska z Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Byliśmy tam na warsztatach czytelniczych. Próbowaliśmy zidentyfikować i scharakteryzować bohaterów, poznawaliśmy cechy, tytuły, a na koniec sami tworzyliśmy krótkie fantastyczne teksty. Zajęcia były… a jakże - fantastyczne. Dziękujemy serdecznie za cudnie i kreatywnie spędzony czas, a także za piękny podarunek w postaci książek do naszej biblioteki.8 maja - konkurs wiedzy o naszej patronce - Adeli Korczyńskiej


W poniedziałek, 8 maja w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o naszej patronce - Adeli Korczyńskiej.

Znamy już jego wyniki.

Oto one:
I miejsce Daniel Oleszek kl. 3a:
II miejsce Karolina Jendrecka kl. 1b i Maciej Szkróbka kl. 1c:
III miejsce Martyna Richter kl. 2a:
Gratulujemy


2 maja - zajęcia opiekuńcze


Zajęcia opiekuńczo wychowawcze w dniu 2 maja 2017 roku >>>>


Nasze kółko dziennikarskie przygotowało kolejny materiał. Tym razem jest to reportaż interaktywny wykonany w programie Atavist. Jego tematem jest nasze zaangażowanie w pomoc, bardzo różnie rozumianą. Materiał można znaleźć pod linkiem: "https://g1.atavist.com/pom-mi-jak-to-trudno-powiedzie"


30 kwietnia - MIĘDZYNARODOWY KONKURS "KANGUR MATEMATYCZNY"Znamy już wyniki tegorocznego Miedzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY Kangourou Sans Frontieres pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Totuniu oraz Polskiego Tomarzystwa Matematycznego. Aż piętnastu uczniów naszego gimnazjum otrzymało nagrody co stanowi blisko 45% wszystkich piszących w szkole.
Zobacz wyniki>>>


25 kwietnia - "GeoMat"


"GeoMat" 2017
25 kwietnia w Gimnazjum nr 2 odbyła się X edycja konkursu łączącego wiedzę z Matematyki i Geografii "GeoMat".
I miejsce, znacznie wyprzedzając rywali zajął Rafał Loska (3a).
Miejsca pozostałych finalistów z naszej szkoły to:
IV miejsce - Daniel Oleszek (3a)
V miejsce - Franciszek Pindel (3a)21 kwietnia - występ w przedszkolu - konkurs regiolalny.


Przedstawienie w przedszkolu
Nasz występ w Przedszkolu nr 15 połączony był z nauką języka angielskiego. Bajka Ezopa w wersji angielskiej:The Ant & the Cricket, bardzo spodobała się młodym widzom i bez trudu odczytali morał, że trzeba być pracowitym jak mrówka, a nie zajmować się tylko zabawą.12 kwietnia - "Co kraj to obyczaj" - konkurs regiolalny.


Agata Kałamarz, uczennica klasy 2a zdobyła III miejsce w regionalnym konkursie "Co kraj to obyczaj - ruszaj z nami do Hiszpanii", organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. Gratulujemy sukcesu!


11 kwietnia - "The Bear Educational Theatre"Obraz pobrano ze strony: www.thebeartheatre.com/pl
11 kwietnia gościliśmy w naszej szkole
"The Bear Educational Theatre"
i uczestniczyliśmy w interaktywnym spektaklu
pod tytułem: "Murder at Wimbledon".
Zabawiliśmy się w detektywów podczas przedstawienia, przy okazji zabawy podszlifowaliśmy nasz angielski.10 kwietnia - Biegi Przełajowe GRAND PRIX MOSiR Katowice


Jak co roku, młodzież naszego gimnazjum brała udział
w Biegach Przełajowych GRAND PRIX MOSiR Katowice.
Uczeń klasy IIIb Olaf Głuszek zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujmy!!!7 kwietnia - KWALIFIKACJA DO WYSTAWY w XIX MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM


Z wielką radością i dumą informujemy, że Patrycja Pietrzyk z klasy 1c otrzymała
KWALIFIKACJĘ DO WYSTAWY w XIX MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM
„LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS”
im. Augusta Kowalczyka.7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia


7 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczny temat: "Depresja - porozmawiajmy o niej".
Zobacz więcej na stronie: www.who.un.org.pl4 kwietnia - WIOSENNY TURNIEJ SZACHOWY


WIOSENNY TURNIEJ SZACHOWY


Drużyna szachowa, reprezentująca naszą szkołę, w składzie:
Daniel Oleszek (3a),
Krzysztof Pyc (3a)
Michał Diec (3a)
zajęła II miejsce w IX Wiosennym Turnieju Szachowym, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 7 oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach.
Daniel Oleszek zajął również III miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Gratulacje!!31 marca - SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY31 marca, odbył się w naszej szkole mini turniej szachowy. W trakcie zawodów wyłoniliśmy osoby, które będą reprezentować nasze gimnazjum w turnieju międzyszkolnym. Szachy to nie tylko gra, ale również dyscyplina sportowa. Uczy między innymi przewidywania, logicznego myślenia, cierpliwości, współzawodnictwa oraz strategii.30 marca - SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ


SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ 2017
Jak co roku aktywnie uczestniczyliśmy
w "Spotkaniach z Matematyką" organizowanych przez VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach.
Zuzia Grajner (3a) w interesujący sposób wyjaśniała Równanie Bernoulliego oraz powstawanie siły nośnej.
29 marca - OGROMNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW!!!


Znamy laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych!
Tegoroczna edycja była dla nas nadzwyczaj udana. Mamy aż pięcioro laureatów!!!
Na liście najlepszych matematyków w naszym województwie znaleźli się:
Rafał Loska (już po raz trzeci!!!)
Zuzanna Lipiak
Franciszek Pindel.
Wszyscy oni są uczniami klasy IIIa.
Rafał poszedł za ciosem i został również Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii.
Justyna Kost z klasy 2a sięgnęła po laury humanistyczne i została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.
Wszyscy zwycięzcy, aby nimi zostać spędzili długie godziny nad zadaniami, pytaniami, książkami, testami. Trud się opłacił. Osiągnęli ogromny sukces.
Śmiało można o nich powiedzieć:
„Ambicji, i to mocnej ambicji, nigdy tym młodym ludziom nie brakowało.”
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” Gratulujemy Wam serdecznie!
25 i 28 marca - DNI OTWARTE


Podobnie jak w latach poprzednich uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali swoje umiejętności i osiągnięcia w trakcie "Dni Otwartych".
Klasy pierwsze i drugie zachęcały do nauki języków oraz brały udział w przedstawieniu teatralnym pod tytułem: „Porady wróżki Dobrej Rady”. Uczniowie klasy matematycznej, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami zachęcali do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Na sali gimnastycznej mogliśmy zobaczyć pokaz aerobiku oraz mażoretek.
DZIĘKUJEMY UCZNIOM I RODZICOM (OPIEKUNOM) ZA ODWIEDZENIE NASZEJ SZKOŁY.
27 marca - MATEMATYKA BEZ GRANIC 2017


Kolejny sukces matematyczny. Klasa 3a naszego Gimnazjum zajęła 1 miejsce w regionie w Międzynarodowym konkursie "Matematyka bez granic" Tym razem, zgodnie z ideą konkursu, pracowali na niego wszyscy uczniowie klasy. W grupach rozwiązywali ciekawe, a zarazem trudne zadania. Gratulujemy!!!21 marca - XV REGIONALNA SESJA MATEMATYCZNA


Jak co roku uczniowie klas matematycznych naszego gimnazjum uczestniczyli w Regionalnej Sesji Matematycznej organizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładów matematycznych, poświęconych między innymi: grafom, cyklowi Eulera, wstędze Mobiussa i wielu, wielu innym zagadnieniom, które były dla nich zupełną nowością. W trakcie sesji odbył się konkurs dla gimnazjalistów pt.: "Matematyka - nie taka straszna". Zwycięzcą został Marcin Regieniec (3a).
21 marca - wyjśćie do teatru, udział w koncercie


W dniu 21 marca 2017 uczniowie klasy 1b i 2b uczestniczyli w konercie muzyki klasycznej.
"Poranek" z Griegiem wprowadził nas romantycznie w klimat wiosny!
Pozostali gimnazjaliści zobaczyli (w sali Teatralno-Kinowej Pałacu Młodzieży) spektakl pod tytułem: "Bal Manekinów".
17 th March - St. Patrick's Day


On 17 th March we celebrated St. Patrick's Day by wearing something green.15 marca - KONKURS O TYTUŁ MISTRZA MATEMATYKI W KATOWICACH


W tym roku już po raz dziesiąty odbył się Konkurs o Tytuł Mistrza Matematyki dla uczniów katowickich gimnazjów. Konkurs odbył się tradycyjnie w trakcie obchodów "ŚWIETA LICZBY PI", przy pełnej widzów auli na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Jak co roku otwarcia Konkursu dokonał Dyrektor Instytutu Matematyki prof dr hab. Maciej Sablik. W tym roku uczestnicy wykazali się wyjątkowo wysokim poziomem wiedzy i odpornością na stres. Po długiej i trzymającej w napięciu rozgrywce eliminacyjnej wyłoniła się trójka zawodników ścisłego finału. Ostatecznie Tytuł Mistrza Matematyki zdobył bezkonkurencyjny Rafał Loska z Gimnazjum nr 21 otrzymując 203 punkty. Jest to najwyższy wynik w dziesięcioletniej historii konkursu. Serdecznie gratulujemy!!!14 marca - spotkanie z Benem Walkerem


14 marca mieliśmy okazję spotkać się z Benem Walkerem, ze szkoły w Oxfordzie, który zaprezentował nam zalety edukacji w Wielkiej Brytanii i zachęcił do poszerzania naszych horyzontów poprzez spotkania z rówieśnikami z całego świata. Miło nam było poznać i posłuchać rodowitego Brytyjczyka!13 marca - pięcioro laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych!!!


Znamy laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych!

Tegoroczna edycja była dla nas nadzwyczaj udana. Mamy aż pięcioro laureatów!!!
Na liście najlepszych matematyków w naszym województwie znaleźli się:
Rafał Loska (już po raz trzeci!!!)
Zuzanna Lipiak
Franciszek Pindel.
Wszyscy oni są uczniami klasy IIIa.
Rafał poszedł za ciosem i został również Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii.
Justyna Kost z klasy 2a sięgnęła po laury humanistyczne i została Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.
Wszyscy zwycięzcy, aby nimi zostać spędzili długie godziny nad zadaniami, pytaniami, książkami, testami. Trud się opłacił. Osiągnęli ogromny sukces.
Śmiało można o nich powiedzieć:
„Ambicji, i to mocnej ambicji, nigdy tym młodym ludziom nie brakowało.”
Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” Gratulujemy Wam serdecznie!13 marca - KONKURS "PRZYGODA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM I NIEMIECKIM"


Nasza przygoda z językiem angielskim i niemieckim zakończyła się sukcesem!
Uczniowie: Justyna Kost (2a), Zuzanna Grajner (3a) oraz Dawid Roik (2a) zajęli I miejsce! Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalarza i dotyczył znajomości państw Irlandii i Austrii.
Congratulations! Gratulationen!12 marca - platforma e-learningowa Kuaderno


Od poniedziałku 12.03.2017 dzięki promocji platformy e-learningowej Kuaderno będzie można korzystać z darmowej pomocy w nauce języka angielskiego. Czytaj więcej >>>


Wraz z rozpoczęciem II semestru wznowiliśmy po feryjnej przerwie wizyty w przedszkolu w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy”. Znów co tydzień czytamy naszym najmłodszym sąsiadom - przedszkolakom. Do każdej czytanej historyjki staramy się dołożyć jakąś króciutką zabawę. Zobacz więcej>>>10 marca - wyjście do teatru.


10 marca oglądaliśmy przedstawienie „Billy Elliot” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Przeczytaj recenzję >>>20.02.2017 - 24.02.2017 - World Talks


World Talks
Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć wolontariuszy z projektu organizacji AIESEC „World Talks”.
Po wizytach studentów z Turcji, Chorwacji, Iraku, Etiopii czy Brazylii, mamy okazję zrewidować i odświeżyć naszą wiedzę o Egipcie i Indonezji, z którymi to krajami mamy już doświadczenia z poprzednich edycji programu. Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy brali udział w dwóch edycjach projektu podczas jednego roku szkolnego, co mamy nadzieję zaowocuje podszlifowaniem umiejętności językowych i przyniesie moc wrażeń.
Dziękujemy rodzinom goszczącym – Państwu Kałamarz i Państwu Hryciuk za współpracę, otwartość i serdeczność!
ZOBACZ JAK SIĘ BAWIMY21 lutego2017 - Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.


„ A niechaj narodowie
wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi
i swój język mają”

Mikołaj Rej

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to bardzo ważne święto. Przypada 21 lutego. W tym roku szkolnym postanowiliśmy, iż uczcimy je, organizując szkolny konkurs pod hasłem: „Znam zasady. Wiem, jak pisać i mówić po polsku”. Zmagania były odrobinę nietypowe, ponieważ uczniowie zadania do wykonania otrzymali w zakodowanej formie. Na szkolnych korytarzach porozwieszane zostały QR kody. Po ich rozkodowaniu uczestnicy wykonywali ukryte pod nimi zadania. Związki frazeologiczne, odmiana wyrazów, ortografia, piękne polskie przysłowia, to tylko niektóre z zagadnień, z którymi zmagali się uczniowie. Spisali się jednak doskonale i kilkanaście osób zostało nagrodzonych. Dobrze, że młodzież zdaje sobie sprawę z faktu, iż język polski jest trudny ale piękny i bogaty.

Prawdziwymi znawcami języka polskiego okazali się:
I miejsce Maciek Rudzki kl. 1a
II miejsce Ola Hryciuk kl. 1c oraz Oliwia Gembala kl. 3b
III miejsce Michał Mendel kl. 2b, Przemek Grabowski kl. 1a i Tomek Puzio kl. 1a

Gratulujemy!!!21 lutego2017 - wizyta w Muzeum Historii Katowic."Jak powstały Katowice?- czyli krótka lekcja historii w MHK
Dnia 21 lutego 2017r. uczniowie klasy 1c uczestniczyli w zwiedzaniu dwóch wystaw stałych w głównej siedzibie Muzeum Historii Katowic, mieszczącej się przy ul. Szafranka 9. Pierwsza wystawa stała to dwa wnętrza mieszczańskie z lat 1865-1939- z czego pierwsze prezentuje życie bogatego mieszczaństwa, a drugie klasy średniej. Wystawa obejmuje wyposażenie kuchni, jadalni, salonu, sypialni, pokoi dziecięcych, a także przedsionków. Druga wystawa stała pt. „Z dziejów Katowic”, prezentuje już historię naszej miejscowości od prahistorii po nadanie praw miejskich. Pokazuje też drogę, jaką musiała przejść malutka wioska, aby stać się (takim jak teraz), nowoczesnym miastem. Na wystawie dostępne są multimedialne prezentacje. Na dotykowych ekranach ściennych, prezentowane są szczegółowe teksty historyczne. Wirtualny przewodnik w osobie Dariusza Basińskiego, aktora związanego z kabaretem Mumio, umożliwia zdobycie konkretnej wiedzy z zakresu tematyki poruszanej na wystawie. Oczywiście nie zabrakło z naszej strony przeróżnych pytań, na które czasami nie można było znaleźć odpowiedzi np. „czym się bawili chłopcy?”. Mimo wszystko było bardzo przyjemnie i ciekawie. Warto znać historię naszego miasta i odwiedzać muzea, które tę tematykę doskonale i w bardzo interesujący sposób przybliżają."
Patrycja Pietrzyk 1c


8 lutego 2017 - "SIEĆ TO NIE ŚMIETNIK...."Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami konkursów organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Paulina Wiatrowska zdobyła wyróżnienie w konkursie na plakat propagujący ideę bezpiecznego Internetu; Daniel Oleszek zajął II miejsce w konkursie na prezentację multimedialną o tematyce zagrożeń Internetowych i profilaktyki, natomiast Oliwia Gembala zdobyła miejsce trzecie w tej kategorii. Serdecznie gratulujemy!!! Czytaj więcej>>>6 lutego 2017 - sukcesy naszych uczniów...


ŚLĄSKIE INWESTUJEMY W TALENTY
Pierwszego lutego 2017 roku Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił listę rankingową wniosków o przyznane stypendium w ramach projektu Śląskie. Inwestujemy w talenty - II edycja. Ogółem w województwie przyznano 600 stypendiów z czego aż 7 uczniom naszej szkoły. Są to: Zuzanna Lipiak (3a), Rafał Loska (3a), Franciszek Pindel (3a), Mikołaj Gruca (2a), Justyna Kost (2a), Dorota Węgrzyn (1a) oraz Maciej Szkróbka (1c). Stypendystom serdecznie gratulujemy!!!
OLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW
Rafała Loska (3a) zakwalifikował się do Finału XII Olimpiady Matematycznej Juniorów. Sukces tym większy, że w elitarnym gronie finalistów Olimpiady znalazły się tylko dwie osoby z Katowic. Finał odbędzie się 25 - 26 marca w Warszawie. GRATULUJEMY!!!


16.01.2017 - 20.01.2017 - FERIE W WIŚLE


W DNIACH 16.01.2017 - 20.01.2017 ROKU ODBYŁO SIĘ ZIMOWISKO SZKOLNE W WIŚLE.
22 grudnia 2016 - SPOTKANIA OPŁATKOWE I JASEŁKA.


W czwartek, 22 grudnia, uczniowie uczestniczyli w wigiliach klasowych oraz w jasełkach.
19 grudnia 2016 - My Christmas Carol


Święta, święta…, a przy ich okazji nadszedł czas na refleksje. 19 grudnia uczniowie katowickich gimnazjów podjęli się wyzwania uczestnicząc w anglojęzycznym konkursie oratorskim „My Christmas Carol” zorganizowanym przez naszą szkołę. Uczestnicy zaprezentowali swoje spojrzenie na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia inspirując się tradycjami świątecznymi z całego świata, a w szczególności krajami anglojęzycznymi. Analizowali również aspekt komercjalizacji i globalizacji świąt oraz dzieli się własnymi doświadczeniami. Z podziwem i przyjemnością wysłuchaliśmy wszystkich przemówień. Poziom językowy był naprawdę wysoki! Serdecznie dziękujemy uczestnikom i gratulujemy laureatom!
I miejsce: Maciej Szkróbka, Gimnazjum nr 21
II miejsce: Dawid Roik, Gimnazjum nr 21 ex aequo Jakub Wrona, Gimnazjum nr 20
III miejsce: Paweł Szostok, Gimnazjum nr 15
Wyróżnienia: Justyna Kost, Gimnazjum nr 21, Natalia Krajewska, Gimnazjum nr 2 oraz Anna Pilecka, Gimnazjum nr 215 grudnia 2016 - sukcesy naszych uczniów.

Nasza uczennica, Magdalena Szulc z klasy 2a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Antologia poezji dziecięcej”. Konkurs jest organizowany od 13 lat Szkołę Podstawową nr 30 w Zabrzu pod Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrza.
Wiersz Madzi „Bo ona przychodzi i znika” jest jednym ze 150, które zostały opublikowane w XIII tomie „Antologii Poezji Dziecięcej”. Zaznaczyć należy, że na konkurs spłynęło 2500 utworów z całego województwa śląskiego.
Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów na poetyckiej niwie


Michał Ryszka z klasy 2a został wyróżniony w I, listopadowym, etapie konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach „Otwieramy się na czytanie z Wydawnictwem Otwartym”. Michał napisał recenzję „Romea i Julii” Williama Szekspira. Konkurs jest pięcioetapowy, więc liczymy na kolejne nagrody dla naszych recenzentów.GRATULACJE!!!!


13 grudnia 2016 - zapalenie zniczy przy Pomniku Dziewięciu z Wujka.


13 grudnia, w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego delegacja uczniów naszej szkoły zaświeciła znicze i zagłębiła się w chwili zadumy przy Pomniku Dziewięciu z Wujka.
Młodzież uczciła, w ten sposób, pamięć poległych 16 grudnia 1981r. górników oraz wszystkich ofiar stanu wojennego.11 grudnia 2016 - KIERMASZ ŚWIĄTECZNY


W niedzielę, 11 grudnia odbył się odbył się coroczny kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne.6 grudnia 2016 - MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE


Wszyscy doskonale wiemy, że ruch to zdrowie. Dlatego postanowiliśmy spędzić Mikołajki najpierw naukowo, a później na sportowo. O godzinie 12 duża grupa chętnych uczniów wyjechała na lodowisko do katowickiego Spodka. Tam, przy dźwiękach muzyki przez godzinę odbywały się szaleństwa na lodzie. Wprawieni w bojach łyżwiarze mogli popisać się swoimi umiejętnościami, natomiast ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwiarstwem mogli uczyć się pod okiem doświadczonych kolegów i koleżanek. Jedni i drudzy bawili się świetnie. Czuliśmy, że jesteśmy jedną społecznością. Takie wyjazdy mocno integrują.
Czekamy więc z niecierpliwością na kolejny sportowo – integracyjny wypad.
20 listopada - uroczystość w MDK Koszutka.


Podobnie, jak w latach ubiegłych, 20 listopada, w MDK Koszutka odbyła się uroczystość związana z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obrony Lwowa organizowana przez Katowicki Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. W wydarzeniu wzięli udział: Dawid Roik i Magdalena Szulc z klasy 2a. Wystąpili jako laureaci X edycji międzygimnazjalnego konkursu o tematyce lwowskiej i recytowali teksty, dzięki którym ten konkurs wygrali.
W holu domu kultury miała też miejsce wystawa plakatów przygotowanych na tenże konkurs przez biorące w nim udział drużyny.
Przypomnijmy, że najwięcej punktów otrzymał plakat wykonany przez Patrycję Pietrzyk z klasy 1c.17 listopada 2016 - Światowy Dzień Rzucania Palenia.


17 listopada 2016 - Światowy Dzień Rzucania Palenia. Czytaj więcej>>>>10 listopada - W bibliotecznym Archiwum jest ciemno i trudno się z niego wydostać.


W bibliotecznym Archiwum jest ciemno i trudno się z niego wydostać.

Przekonali się o tym Dorota, Hania, Wojtek i Janek z klasy 1a w czasie odwiedzin w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach.
Tam, cała czwórka została zamknięta w ESCAPE ROOM i aby się z niego wydostać wszyscy musieli współpracować i wykazać się nie lada znajomością treści powieści Rafała Kosika „Felix, Net i Nika oraz (nie)bezpieczne dorastanie.”
Czasu było niewiele, bo tylko 45 min. Nasz zespół pracował jednak bardzo efektywnie i już po pół godzinie wszystkie zagadki były rozwiązane i można było otworzyć drzwi. Już po wyjściu znawcy prozy Kosika zgodnie przyznali, że takie rozrywki to świetna zabawa. Warto więc czytać. Kto wie, może już niebawem powstaną escape roomy na motywach innych powieści.10 listopada - Dzień Niepodległości


Dnia 10 listopada 2016 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości.9 listopada - Nagranie w Radiu Katowice.

Nagranie w Radiu Katowice
Podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie, którzy zostali laureatami międzyszkolnego konkursu o tematyce lwowskiej, wzięli udział w nagraniu Lwowska Fala prowadzonym przez panią redaktor Danutę Skalską w Polskim Radiu Katowice.
Martyna Richter, Magdalena Szulc, Natalia Pawłowicz oraz Dawid Roik w środę, 9 listopada, recytowali tam teksty, których recytacja pozwoliła im wygrać 10 edycję konkursu, którego temat przewodni brzmiał: „ Lwowskie uczelnie i lwowscy uczeni. 75 rocznica zbrodni na profesorach lwowskich.” Uczniowie opowiadali także o swoich fascynacjach historią, Lwowem i poezją. Audycja wyemitowana zostanie najprawdopodobniej w niedzielę, 20 listopada o godz. 9.10 na antenie Radia Katowice, rzecz jasna.
Na żywo zwycięzców konkursu będzie można usłyszeć również 20 listopada w Miejskim Domu Kultury Koszutka na uroczystości związanej z Narodowym Świętem Niepodległości oraz 98. rocznicą obrony Lwowa.8 listopada - „PoczytajMy” w naszej szkole i w przedszkolu.


PoczytajMy w naszej szkole i w przedszkolu.
Od września nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt nosi tytuł „PoczytajMy” i polega na zaznajamianiu z literaturą piękną młodszych kolegów i koleżanki. Spośród nas szesnaścioro uczniów klas: trzeciej „a” i trzeciej „b” zdecydowało się zostać wolontariuszami propagującymi czytelnictwo wśród najmłodszych.
Na czym polegają nasze działania? Otóż w każdy czwartek i piątek, na przerwie dwie, trzy lub cztery osoby (w zależności od potrzeb) schodzimy na parter, gdzie mieści się Miejskie Przedszkole nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi i czytamy. Każda przedszkolna grupa ma swojego lektora.
Co czytamy dzieciakom? Zazwyczaj są to krótkie, zabawne i bogato ilustrowane historyjki, często wierszowane. Ważne jest bowiem, aby teksty były odpowiednio dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorców. Staramy się także, aby treści zgadzały się z aktualnie omawianymi przez dzieciaki tematami. Nasze zaangażowanie w projekt nie ogranicza się wyłącznie do czytania. Co dwa lub trzy tygodnie organizujemy króciutkie zabawy związane tematycznie z treścią „czytanki”. W ubiegłym tygodniu np. dzieciaki z grupy „Odkrywcy” i „Leśne skrzaty” tworzyły prace plastyczne na bazie liści po przeczytaniu bajeczki o jesieni Kubusia Puchatka i odpowiadali na pytania związane z historyjką o hipopotamie. Współpraca z młodszymi kolegami i koleżankami bardzo nam się podoba i mamy nadzieję, że będzie się rozwijała.2 - 6 listopada - „EuroWeek – szkoła liderów”


W dniach 2-6 listopada 36 uczniów uczestniczyło w Euroweeku w Długopolu Zdrój. Wolontariusze z wielu krajów świata, m.in z Kenii, Meksyku, Indii, Macedonii, Chorwacji, Hiszpanii i Chin prowadzili zajęcia w języku angielskim. Było mnóstwo dobrej zabawy, tańca i muzyki. Liczyła się aktywność i kreatywność. Ucznowie pogłębili znajomość j. angielskiego i nawiązali nowe przyjaźnie. Żal było wyjeżdżać... Niektórzy już czekają na następny Euroweek...31 października - zajęcia opiekuńcze.


Zajęcia opiekuńcze, które odbyły się w dniu 31 października 2016 >>>>>


27 października - KONKURS LWOWSKI.


Niesamowite, jak mija szybko czas. 27 października w naszej szkole odbyła się 10 już edycja Międzyszkolnego konkursu o tematyce lwowskiej. Jej temat przewodni brzmiał:
„Lwowskie uczelnie i lwowscy uczeni. 75. rocznica zbrodni na profesorach lwowskich.”
W szranki stanęli uczestnicy z sześciu szkół. Jak zwykle konkurs podzielony był na część historyczną oraz recytatorską. Nowością w tegorocznej edycji było przygotowywanie przez każdą z drużyn plakatu ilustrującego motyw przewodni. Powstały więc przepiękne prace, uczestnicy wykazali się dogłębną wiedzą historyczną, a także przygotowali bardzo interesujące interpretacje głosowe wierszy i fragmentów prozy , których głównym tematem był oczywiście Lwów. Jak podkreślali eksperci z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wyrównany poziom. Musiano jednak wyłonić zwycięzców. Taka bowiem jest reguła konkursu. Najlepsze okazały się dwie drużyny z naszego gimnazjum. W łącznej klasyfikacji uzyskały po 53 punkty.
Tuż za nimi, z łączną ilością 48 punktów, znalazła się drużyna z Gimnazjum nr 24. Na trzecim miejscu, podobnie jak na pierwszym, znalazły się dwa zespoły: z Gimnazjum nr 20 oraz z Gimnazjum nr 24. Oba uzyskały po 44 punkty. Jury, jak zwykle, wyróżniło również najlepszych recytatorów.
Zostali nimi: Natalia Pawłowicz i Magdalena Szulc na miejscu I
Dawid Roik i Izabella Nogalska na miejscu II
Magdalena Widera, Karolina Sawicka i Adam Rosa – miejsce III.
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy serdecznie za udział i gratulujemy sukcesów.14 października - RAJD SZKOLNY


Dnia 14 października 2016 odbył się RAJD SZKOLNY na Leskowiec.


Śląski Festiwal Nauki, to niewątpliwie prawdziwe święto nauki. Wydarzenie zorganizowano w Katowicach z inicjatywy śląskich uczelni oraz Miasta Katowice. Od 13 do 15 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym wszyscy zainteresowani mogli przekonać się, ze nauka może być interesująca i inspirująca.
Naukowcy, studenci i popularyzatorzy nauki, w ponad 300 propozycjach popularnonaukowych pokazywali, wszystko, co w nauce jest ważne i ciekawe. Coś dla siebie mógł znaleźć każdy, bo festiwal skierowany był do odbiorców w każdym wieku.
Przekonały się o tym dziewczęta, które 14 października, w ramach zajęć opiekuńczo – wychowawczych, wybrały się MCK. Składanie drukarki 3D, warsztaty szyfrowania, drony chemia, medycyna dziennikarstwo, psychologia, słowem wszystko, czego dusza zapragnie w jednym miejscu, w nowoczesnej scenerii i w dodatku doskonale zorganizowane. Czegóż chcieć więcej? Chyba tylko tego, aby za rok takie wydarzenie znów miało miejsce w naszym mieście.13 października - sukces sportowy!!


13 pażdziernika uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Mistrzostwach Katowic Szkół Gimnazjalnych w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
Chłopcy: Olaf Głuszek, Piotr Nogalski, Radosław Rak, Krzysztof Pyc, Alex Szot, Jakub Falkowski zajęli I miejsce, uzyskując tym tytuł - Mistrzów Katowic!!! Sedecznie gratulujemy!!!10 - 14 października - NEXT STEP AIESEC PROJECT


10 - 14 października - wizyta wolontariuszy z projektu międzynarodowej organizacji AIESEC -
NEXT STEP AIESEC PROJECT.
Swoją obecnością zaszczycili nas Rashanak z Iraku oraz Beyetim z Etiopii. Goście opowiadają nam o swoich krajach - obyczajach, kulturze, ciekawych miejscach czy ojczystych językach. Sprawdzamy swój angielski w praktyce próbując to wszystko zrozumieć!10 października - OTRZĘSINY


Uczniowie klas pierwszych oficjalnie przyjęci w szeregi braci szkolnej!
10 października nastąpiła ta długo oczekiwana chwila, kiedy to wszyscy rozpoczynający w tym roku szkolnym naukę w naszym gimnazjum złożyli uroczystą przysięgę i zostali prawowitymi uczniami.
Ceremonia odbyła się na sali gimnastycznej, a wszystkie konkurencje, w których rywalizowali nasi nowicjusze, skłaniały do wybuchów salw śmiechu na widowni. „Kotki” piły oczywiście mleczko z miseczek, zwijały wełnę, miauczały w rytm znanych piosenek oraz, obowiązkowo, musiały wykazać się wiedzą o szkole. Okazało się, że znają odpowiedź na każde pytanie z tej dziedziny. To bardzo dobrze o nich świadczy.
Podczas tego wydarzenia wszyscy doskonale się bawili.29 września - Warsztaty językowe Fluency MC


29 września uczniowie klasy Ia uczestniczyli w super wydarzeniu - warsztatach językowych w Teatrze Korez. Podziwialiśmy na żywo popisy, chyba najsławniejszego na świecie nauczyciela języka angielskiego, Fluency MC. Czekamy na więcej ciekawych spotkań z native speakers!
26 września - Europejski Dzień Języków Obcych


Dnia 26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Chętni uczniowie z całej szkoły wzięli udział w konkursie krasomówczym w wybranym przez siebie języku obcym: angielskim, niemieckim, hiszpańskim a nawet włoskim. Pierwsze miejsce zajął Dawid Roik (2a), za wystąpienie w języku włoskim. Drugie miejsce ex aequo zajęli Maciej Szkróbka (1c) i Rafał Loska (3a), trzecie przypadło Wiktorii Jankowskiej (2b) za wystąpienie w języku niemieckim.17 września - SPRZĄTANIE ŚWIATA 2016


W czwartek 17 września, uczniowie klas drugich wzięli udział w SPRZĄTANIU ŚWIATA.
Efekt ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.
14 września - uroczystość poświęcenia nowego krzyża w lasach Panewnickich


Dnia 14 września, braliśmy udział w uroczystości poświęcenia nowego krzyża w lasach Panewnickich w 77. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej oraz wmurowania aktu posadzenia Lasu Dębowego przez uczestników programu ERASMUS jako żywego pomnika dla uczczenia ofiar tragicznie zmarłych członków Delegacji Katyńskiej, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.14 września - SPOTKANIA Z NAUKĄ


14 września, klasy 1c i 3a brały udział na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w "Spotkaniu z Nauką".
Zajęcia organizowane są przez Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe – Wszechnicę Śląską.
Tematyka zajęć:
„Fizjologia w praktyce - Czy znamy nasze mózgi? Czy za pomocą myśli można sterować odrzutowcem? Czy można zmierzyć złość? Co gra na naszych nerwach?)".


13 września - XXXI Osobliwości Świata Fizyki


13 września uczniowie klasy 1a, 1b, 1c i 2b uczestniczyli w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego,
w pokazach z fizyki: „Piękno nano i mikroświata”, „Cząsteczki na luzie”, „Na tropie światła".1 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17.


DNIA 1 WRZEŚNIA 2016 ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017.

29 lipca - 6 sierpnia 2016 - KOLONIE SZKOLNE W SIANOŻĘTACH


ARCHIWUMARCHIWUM ROK SZKOLNY 2015/2016 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2014/2015 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2013/2014 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2011/2012 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2010/2011 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2009/2010 ZOBACZ WIĘCEJ >>>