<<< strona główna

WYDARZENIA:
22 czerwiec 2011


DNIA 22 CZERWCA 2011 R. ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011.

WSZYSTKIM UCZNIOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI!!!KOMUNIKAT DLA NOWYCH UCZNIÓW GIMNAZJUM

16 czerwiec 2011


Dnia 16 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach - Załężu odbyło się rozstrzygnięcie Miejskiego Międzyszkolnego Konkursu Informatyczno - Fotograficznego "Widokówka z Katowic”.

Nasze uczennice: Małgorzata Kwiczała i Klaudia Olszok zajęły II miejsce!!!

Serdecznie gratulujemy!!!

Widokówka Klaudii Widokówka Małgosi


15 czerwiec 2011


Dnia 15 czerwca odbył się KOMERS klas trzecich.

Autor zdjęcia p.K.Lisak


14 czerwiec 2011


Uczniowie naszego gimnazjum mają możliwość korzystania z ogrodu botanicznego, znajdującego się na tyłach szkoły. Niekiedy prowadzone są w nim zajęcia biologii, które pozwalają na naukę w nietypowych, ale za to jak przyjemnych, warunkach. Dla tych z nich, którzy lubią pracę w ogrodzie i chętnie służą pomocą, prowadzone są dodatkowo zajęcia. Można przyjść, pomóc w podstawowych pracach m.in. plewieniu, dodatkowo wzbogacając się o przydatną w życiu wiedzę. Rozpoznawanie kwiatów czy też drzew, nie jest już dla nich tak dużym problem, jak było dotychczas. Praca, a przede wszystkim przyjemna praca, potrafi wiele nauczyć. Zapraszamy Was wszystkich od przyszłego roku !
Sylwia Pałgan13 czerwiec 2011


ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ
W DNIU 13 CZERWCA 2011R.

Lp. Zajęcia Prowadzący Godziny
1 Kawiarenka internetowa p. Wiesława Synowiec 10:00- 11:00
2 e - Twinning p. Marta Gibas 9:00- 11:00
3 Zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. p. Bogusława Nowak 9:30- 11:00
4 Kółko chemiczne p. Wanda Renner 10:00- 11:00
5 Kółko wyrównawcze z języka angielskiego p. Danuta Królewska 9:30- 11:00


7 czerwiec 2011


Wielki sukces osiągnęła nasza szkolna gazetka „Korczynek”. Jej kwietniowy numer został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie gazetek szkolnych „Junior w druku”. Zostaliśmy zaproszeni do współredagowania Dziennika Zachodniego. Dwa artykuły napisane przez naszych młodych redaktorów zostały zamieszczone w specjalnym numerze Dziennika Zachodniego wydanego z okazji Dnia Dziecka. Braliśmy również udział w profesjonalnym kolegium redakcyjnym w siedzibie Dziennika Zachodniego w Sosnowcu.

Przeczytaj artykuły naszych kolegów: Sylwii Pałgan (3c) oraz Michała Cendera (2b).
Kliknij na wybrany artykuł.
7 czerwiec 2011


Ostatnie miesiące przyniosły naszym uczniom wiele sukcesów sportowych:

I miejsce w Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt na szczeblu miejskim;

I miejsce w Mistrzostwach Katowic Gimnazjów w drużynowych zawodach lekkoatletycznych - sztafeta 4x100 metrów chłopców; brali w niej udział: Kamil Kurek, Tomek Kukuczka z kl 2a., Mateusz Grządziel, Tomek Sternik z kl. 3c

III miejsce Oliwii Maciukiewicz w Mistrzostwach Katowic Gimnazjów w skoku w dal dziewcząt;

I miejsce Mateusza Grządziela i II miejsce Tomka Kukuczki w Mistrzostwach Katowic Gimnazjów w biegu chłopców na 1000 metrów;

II miejsce Kamila Kurka w Mistrzostwach Katowic Gimnazjów w biegu chłopców na 300 metrów;

II miejsce w zawodach sportowych III edycji akcji „Bliżej Gimnazjów”;

Drużyna chłopców zajęła I miejsce w piłce nożnej, a drużyna dziewcząt II miejsce w zawodach unihokeja, co dało naszej szkolnej drużynie ogólne II miejsce w zawodach;

II miejsce w generalnej klasyfikacji drużynowej szkół gimnazjalnych w IX edycji Młodzieżowych Biegów Przełajowych MOSiR Mysłowice.

Olafowi Matusiakowi z kl. 1a tytuł najlepszego strzelca Miejskiego Turnieju Piłki Nożnej „ Kibicuję Fair Play”

Cieszymy się niezmiernie z tych sukcesów. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne świetne wyniki w przyszłym roku szkolnym.

6 czerwiec 2011


Wyjazd uczniów klas drugich na zajęcia do oczysczalni ścieków w Katowicach.1 czerwiec 2011"MOJE MIASTO - salon twórczości dzieci i młodzieży".

Nasze Gimnazjum wraz z Miejskim Przedszkolem nr 85 jest organizatorem projektu
"MOJE MIASTO - salon twórczości dzieci i młodzieży".
Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice p. Piotr Uszok.
Projekt obejmuje wystawę "Spójrz Inaczej" prezentujący prace plastyczne wykonane w różnych technikach przez uczniów katowickich placówek oświatowych (malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, przestrzenne instalacje) oraz jedniodniowe działania towarzyszące wystawie: happening "Interaktywna przestrzeń", instalacja "Moje miasto", warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych.
Mamy nadzieję, że nasza propozycja jako inicjatywa społeczna przyczyni się do promowania działań wychowawczo - artystycznych w naszym mieście oraz wpisze w szeroki zakres przygotowań do promocji Katowic jako Europejskiej Stolicy Kultury.

1 czerwiec 2011Dnia 1 czerwca odbył się DZIEŃ SPORTU.

Uroczystość składała się z nastepujących części:

Prezentacja projektów klasy I i II (sala gimnastyczna)


BIATHLON
I miejsce - Kamil Kurek
II miejsce - Patryk Janaszek
III miejsce - Kamil Szczepanek

I miejsce - Agnieszka Bohdanowicz
II miejsce - Magdalena Gogół

SZTAFETA BIEGOWA
I miejsce - klasa IIIc
II miejsce - IIa
III miejsce - Ia

WYSTAWA PSÓW

TOR PRZESZKÓD
I miejsce - klasa IIIc
II miejsce - Ia
III miejsce - IB

Klasa 2b uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Centrum Kultury na Placu Sejmu Śląskiego.


Wieczorem odbyła się DYSKOTEKA SZKOLNA.

29 maj 2011OGROMNY SUKCES!!!

Do konkursu "KANGUR" w okręgu katowickim zgłosiło się 22 335 uczniów z 805 szkół w następujących kategoriach:
Kangurek - 2 625
Maluch - 5 956
Beniamin - 5 631
Kadet - 3 581
Junior - 2 758

Student - 1 784

NASI UCZNIOWIE znaleźli się wśród NAJLEPSZYCH!!!GRATULACJE!!!

27 maj 2011


W piątek 27 maja odbyła się V edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Historyczno-Literackiego "Śląsk - moja mała Ojczyzna". Uczniowie oprócz wiedzy zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą śląską.

I miejsce zajął uczeń Gimnazjum nr 18 Kamil Kątny
II Natalia Oleś z Gimnazjum nr 22
III miejsce należy do uczennicy naszej szkoły - Patrycji Brandys

W kategorii "Żywe słowo" wyróżniono uczennicę kl. IIIb Martynę Kuchtę i Kamila Kątnego z Gimnazjum nr 18GRATULUJEMY!!!

24 maj 2011


Dnia 24 maja 2011r. odbył się szkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości Jana Kasprowicza.
Jury w składzie J.Feifer i A.Ziaja nie przyznało pierwszej nagrody. Równorzędne II miejsce zajęły uczennice:

Patrycja Brandys (Ib)
Klaudia Lisak (IIIc)

Miejsce III dla:
Anny Byczek (Ia)
Agaty Machlarz (Ia).
GRATULACJE!!!

18 - 20 maj 2011W dniach 18 - 20 maj 2011 odbyła się trzydniowa wycieczka do WIEDNIA!!!


"Ekspresem po Wiedniu" – relacja ze szkolnej wycieczki.

"18 maja, wcześnie rano, bez większych problemów ruszyliśmy na wycieczkę do Wiednia. Droga mijała nam jak zwykle na wycieczkach: jedni gadali, drudzy spali, a inni grali. Pogoda w odróżnieniu do tej z zeszłorocznej, do Pragi była od początku do końca rewelacyjna. Czas mijał nam szybko, nawet nie spostrzegliśmy, kiedy minęliśmy granicę z Czechami.
Cały pierwszy dzień spędziliśmy w Czechach. Na zbiorniku zapory Vranovskiej odbyliśmy rejs statkiem. Po rejsie udaliśmy się zaporą w kierunku wzgórza, z którego był piękny widok na należący niegdyś do Polski barokowy zamek Vranov. Następnie udaliśmy się na zamek Valtice, którego wnętrz nie mogliśmy zwiedzić. Spacerowaliśmy za to po zamkowym ogrodzie i odpoczywaliśmy w cieniu fontann. Na nocleg pojechaliśmy do Hotelu Zetocha w Havlíně. Po obiadokolacji część z nas poszła na spacer wokół okolicznego stawu.
Drugiego dnia, po pysznym śniadaniu ruszyliśmy na podbój Wiednia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu na Wzgórze Kahlenberg, z którego to Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń. Ze wzgórza podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta. Odwiedziliśmy także polski kościół Św. Józefa, prowadzony przez polskich księży zmartwychwstańców. Następnie oglądaliśmy kompleks pałacowo – ogrodowy Schonbrunn: wnętrza pałacu, ogrody , labirynty, fontannę Neptuna, arkadowy pawilon pałacowy Glorietta, Ruiny Rzymskie, a także Palmiarnię. Później autokar podrzucił nas pod Pomnik Żołnierza Radzieckiego, skąd wyruszyliśmy na krótki spacer po centrum Wiednia. Po drodze mijaliśmy m.in. Kościół Św. Karola Boromeusza, Katedrę Św. Szczepana, symbol miasta i najważniejszą budowlę gotycką Austrii. Na koniec dnia udaliśmy się do najbardziej oczekiwanego przez wszystkich najstarszego parku rozrywki w Europie - Prater. Tutaj, w mniejszych grupach, wedle upodobania, korzystaliśmy z różnorodnych rozrywek: wszelkiego rodzaju karuzel, rollercoasterów, domów strachu, torów gokartowych i wielu innych. Wszyscy uważali, że była to największa atrakcja całej wycieczki i trwała niestety zbyt krótko. Na obiadokolację i nocleg wróciliśmy znów do hotelu w Czechach.
W trzecim i ostatnim dniu kontynuowaliśmy zwiedzanie Wiednia. Na początek – niezwykła atrakcja, Hundertwasserhaus, kompleks mieszkalny, jedno z najsłynniejszych dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera, wybudowanego w latach 1983-1985 przez architekta Josefa Krawinę. Wielu z nas dokonało tam zakupu pamiątek, gdyż obowiązuje tam strefa bezcłowa i ceny są niższe. Kolejne godziny spędziliśmy: na Placu i pod pomnikiem Marii Teresy, w Muzeum Historii Naturalnej, jednym z najlepiej wyposażonych muzeów przyrodniczych na świecie, przechodząc obok budynku Parlamentu, podziwiając wnętrza Hofburgu (gdzie rezydowali kolejni władcy Austrii) – Muzeum Cesarzowej Sisi i Muzeum Królewskiej Zastawy Stołowej. Na koniec znów spacerem przeszliśmy do autokaru po drodze mijając m.in. ruiny Hofburga, Kolumnę Morową, figuralny zegar Anker wykonany z brązu i miedzi, kończąc w McDonaldzie.
Droga powrotna mijała spokojnie, w Znojmie zatrzymaliśmy się w ekskluzywnym centrum Excalibur City, gdzie dokonaliśmy ostatnich zakupów. Niedługo po tym zatrzymaliśmy się na obiadokolację w przydrożnej restauracji. Poźniej spotkała nas jeszcze przykra niespodzianka – wypadek na autostradzie i dwie godziny stania w korku. Przez to w Ligocie byliśmy dopiero około północy.
Była to niesamowita wycieczka, pełna niezapomnianych wrażeń. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś pojechać do Wiednia, gdyż jest to naprawdę niezwykłe miasto".

AUTOR MICHAŁ CENDER (2B)


Przeczytaj informacje o zabytkach, które zobaczyliśmy w Wiedniu.
(Ciekawostki przygotowała KLASA EUROPEJSKA) >>>


13 maj 2011


WYNIKI MIĘDZYSZKOLNYCH KONKURSÓW:

I
Wyniki międzyszkolnego konkursu
"Ekologia” – prezentacja multimedialna, strona WWW (V edycja) >>>

II
Wyniki międzyszkolnego konkursu informatyczno - polonistycznego:
„Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej” – prezentacja multimedialna >>>

Dziękujemy za udział i gratulujemy!!!

10 maj 2011


Uwaga! Uwaga!

Nasza szkolna gazetka została nagrodzona w konkursie JUNIOR W DRUKU!
W kwietniu zgłosiliśmy Korczynek do konkursu. W numerze, co najmniej jedna strona miała być poświęcona tematyce ekologicznej. Nasi redaktorzy wzięli się do pracy i…. mamy sukces!
Pisemko docenili twórcy ogólnopolskich dzienników!
W nagrodę dostaniemy 250 egzemplarzy profesjonalnie wydrukowanej gazety.
Na razie, ten i inne numery można przeczytać na stronie
www.juniormedia.pl.

9 maj 2011


Dnia 9 maja 2011 roku odbyło się ŚWIĘTO SZKOŁY.

800 - 900 Konkurs wiedzy o Armii Krajowej
ok. 900 Uroczyste rozpoczęcie Święta Szkoły na sali gimnastycznej
ok. 905 Konkurs wiedzy o Adeli Korczyńskiej
ok. 1000 Pokaz mody uczniów z Zespołu Szkół Odzieżowych
ok. 1030 Bajka "Czerwony Kapturek" w języku angielskim w wykonaniu klasy europejskiej 1b
ok. 1100 Konkurs "1 z 10"
ok. 1145 Pokaz "Młodych Talentów"
ok. 1230 Zakończenie uroczystośći;
Ogłoszenie wyników konkursu "Na najsympatyczniejszych uczniów szkoły". Tradycyjne zasadzenie drzewek przez najmilszych kolegów.4 maj 2011


UWAGA KLASY III !!!
Już teraz możecie korzystać ze strony www.slaskie.edu.com.pl/Kandydat , na której znajdziecie informacje dotyczące ofert szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast od 9 maja po otrzymaniu loginów i haseł będziecie mogli logować się do systemu.
Aby uzyskać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące rekrutacji zapraszamy do pani Wiesławy Synowiec (pedagog).

2 maj 2011


ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W DNIU 2 MAJA 2011R.

Lp. Zajęcia Prowadzący Godziny
1 Kawiarenka internetowa p. Anna Noworzyn 9:30- 11:30
2 Zajęcia w ogródku szkolnym p. Maria, Jacek Ćmok 8:00- 10:00
3 Zajęcia teatralne p. Marta Gibas 8:00- 9:45
4 Wyjście do kina p. Marta Gibas 10:00- 12:30
5 Zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. p. Dorota Wyleciał 10:00- 12:00
6 Kółko chemiczne p. Wanda Renner 8:30 - 10:00


30 kwiecień 2011


W sobotę 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Biegu Przełajowym Grand Prix MOSiR Katowice, który odbył się w parku Zadole.

Na podium odpowienio w swoich kategoriach wiekowych stanęli:

Tomasz Kukuczka (I miejsce)

Agnieszka Bohdanowicz (II miejsce)

Patryk Janaszek (II miejsce)

Kamil Szczepanek (II miejsce)

Drużynowo nasza szkoła zajęła III miejsce!!!


Serdeczne gratulacje!!!

16 kwiecień 2011


W sobotę 16 kwietnia odbył się DZIEŃ OTWARTY.
Serdecznie dziękujemy za przybycie!!!

12 - 14 kwiecień 2011


W DNIACH 12 - 14.04.2011 R. ODBYŁY SIĘ EGZAMINY GIMNAZJALNE.4 - 6 kwiecień 2011


W dniach 4 - 6 kwietnia 2011 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Mateusz Tomanek z Brzęczkowic. Serdecznie dziękujemy!!!

22 - 25 marzec 2011


W dniach 22 - 25.03.2011 odbył się OBÓZ NAUKOWY dla uczniów klas trzecich!!!Minęło zaledwie kilka godzin od powrotu do domu z obozu naukowego w Wiśle, gdy piszę ten tekst. Czterodniowy wyjazd miał być dla nas szansą na powtórzenie obszernego materiału, który narzucono do zrealizowania przez te trzy lata gimnazjum. Faktycznie udało się nam go powtórzyć, świetnie się przy tym bawiąc.

Wystarczyło ubrać się w dres, do jednej ręki zabrać potrzebne materiały, a do drugiej gorącą herbatkę, którą później popijaliśmy, usiłując skupić się na zadaniach po nieprzespanej nocy. Niektórzy z nas, ci nie umiejący walczyć ze zmęczeniem i znudzeniem podczas zajęć, doświadczyli przyjemnego spotkania z kafelkami, które o dziwo, okazały się świetnym miejscem do wypoczynku.

Oprócz nauki mieliśmy również czas na przyjemności. Podczas drugiego wieczoru mogliśmy zobaczyć jeden z wielu zaproponowanych nam filmów : " Lista Schindlera ". Dodatkowo, podczas ostatniego dnia pobytu w Wiśle, przebyliśmy czterdziestominutową wędrówkę, aby zrelaksować się i wyszaleć na basenie. Tym z nas, którzy nie mieli na to ochoty, pozostało półtoragodzinne plotkowanie w restauracji.

Wyjeżdżając na obóz z miłośnikami gór, nie mogło się obejść bez krótkiej wspinaczki. Była ona świetną okazją do zobaczenia na własne oczy rzeczy, o których tylko się uczymy. Powinniśmy podziękować opiekującym się nami w tym czasie nauczycielom, którzy dali nam ( no, może nie całkowitą ), ale częściową swobodę, co pozwoliło nam również na pomysłowe spędzanie czasu w górach np. robienie zdjęć przed budynkiem tuż po wschodzie słońca lub partie ping-ponga w holu ośrodka.

Każdy prawdziwy miłośnik jedzenia, czekał z niecierpliwością na kolejny posiłek. Podanie nam na kolację naleśników czy też przepysznych zapiekanek, było znakomitym pomysłem. Nakładanie na talerze dowolnej porcji jedzenia, należało do najchętniej wykonywanej przez nas czynności.

Dzięki skrupulatnemu przygotowaniu nauczycieli do zajęć, mogliśmy faktycznie powtórzyć materiał. Podział na kilkuosobowe grupy sprawdził się, dając nam szansę na przyswajanie wiedzy w dogodnych warunkach, a nauka w takim miejscu okazała się większą przyjemnością niż moglibyśmy przypuszczać.

15 marzec 2011


Finał Konkursu Mistrz Matematyki 2011

15 marca br. na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, w trakcie V Święta Liczby Π , odbył się finał konkursu Mistrz Matematyki 2011.
W konkursie uczestniczyli uczniowie trzecich klas dwunastu katowickich gimnazjów oraz jednego gimnazjum tyskiego. Organizatorem jest nasze gimnazjum.
Uczestników finału i zgromadzoną publiczność powitał, dokonując uroczystego otwarcia konkursu Dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego profesor doktor habilitowany Maciej Sablik.

W trakcie rywalizacji wyłoniono:
• Mistrza Matematyki 2011 – Adriannę Wieczorek, uczennicę Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Katowicach;
• I Wicemistrza Matematyki 2011 – Aleksandra Kurcoka, ucznia Zespołu Szkół nr 1 w Tychach;
• II Wicemistrza Matematyki 2011 – Roberta Nawiasa, ucznia Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach.
FINALISTOM GRATULUJEMY !!!

Zobacz więcej >>>

9 marzec 2011


IX Międzyszkolna Sesja Popularnonaukowa z cyklu „Uczniowskie Rozwiązywania Problemów Matematycznych”

W środę 9 marca br. uczniowie naszego gimnazjum:
Małgosia Kwiczała, Kasia Rzepecka i Michał Cender
pod opieką nauczyciela U.Niewiadomskiej uczestniczyli w IX Międzyszkolnej Sesji Popularnonaukowej organizowanej przez II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach.
Termin Sesji jest związany z obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Π.
Celem Sesji jest:
- poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów
- kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji, poszukiwania informacji, proponowania własnych rozwiązań problemów matematycznych i prezentowania ich słuchaczom;
- zastosowania zdobytej wiedzy i wykorzystanie metod matematycznych do rozwiązywania zadań nietypowych i intrygujących
Tegoroczna sesja odbyła się pod hasłem: „Matematyka się liczy”. W bieżącym roku nasi uczniowie byli nie tylko obserwatorami i słuchaczami, m.in. wysłuchali m.in. ciekawych wykładów:
„Ciąg Fibonacciego i jego sekrety”- prof. Romualda Szopy
„Historia liczb”- mgr Łukasza Dawidowskiego,
„Alicja w krainie logiki”- mgr Tomasza Dreinerta,
ale byli również prelegentami. Dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wygłosili referaty i przygotowali prezentację z analizy tekstu matematycznego w zakresie wyszukiwania błędu w zadaniach, opracowali przykłady zadań analogicznych i zadań anegdotycznych.
Sesję uświetniły koncerty muzyczne w wykonaniu uczniów II LO i szkoły muzycznej. Na zakończenie autorom referatów wręczono dyplomy
(Autor: Urszula Niewiadomska)3 - 4 marzec 2011


Trzeciego marca rano wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa i Bochni. Największą atrakcją tego wyjazdu był nocny pobyt w kopalni soli. Najpierw jednak wylądowaliśmy na Wawelu. Oglądaliśmy wnętrze Katedry, a także byliśmy przy grobach pary prezydenckiej i Józefa Piłsudskiego. Później udaliśmy się w kierunku rynku. Po śniadaniu w McDonaldzie spacerowaliśmy po Sukiennicach, szukając ciekawych pamiątek. Zwiedzaliśmy także podziemia rynku i Kościół Mariacki. Na koniec odwiedziliśmy także Smoka Wawelskiego. Późnym popołudniem dotarliśmy do Bochni. Pod ziemię zjechaliśmy górniczą windą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy przejazdem podziemną kolejką. Byliśmy m. in. w Kaplicy Św. Kingi, dawnej stajni. Na koniec zjedliśmy obiadokolację. Wieczór spędziliśmy mając do wyboru dyskotekę, grę w piłkę, bądź odpoczynek. Spaliśmy w jednej, dużej sali, w śpiworach, na piętrowych łózkach. Następnego dnia, po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Łagiewnik. Zwiedzanie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego było ostatni punktem naszej wycieczki. Uważam, że był to wyjątkowo atrakcyjny, nocą w kopalni jest naprawdę niesamowicie. (Autor: Michał Cender 2b)

24 luty 2011


24 lutego bieżącego roku to dzień, w którym w naszym gimnazjum odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji Śpiewanej „Przenieśmy się w krainę łagodności”.
W szranki stanęli uczestnicy z sześciu katowickich gimnazjów. W bardzo ciepłej, kawiarnianej wręcz atmosferze, młodzi wykonawcy prezentowali przepiękne utwory z klasyki gatunku. Pojawiały się kompozycje własne pana Przemysława Urbańskiego, który przygotowywał do konkursu uczestników trzech gimnazjów. Poziom zmagań był bardzo wysoki. Artyści wprowadzili cudowny nastrój. Jury, na którego czele stanął pan Grzegorz Płonka-doskonały katowicki muzyk i pisarz, od lat szczególnie mocno związany z Ligotą i Miejskim Domem Kultury „Ligota” miało nie lada orzech do zgryzienia. W końcu werdykt zapadł. Najlepszy okazał się zespół z Gimnazjum nr 24 im. Mikołaja Kopernika. Drugie miejsca zajęli: Solistka z Gimnazjum nr 14 oraz duet z Gimnazjum nr 23, z którego druga para wykonawców uplasowała się na trzeciej pozycji.
Zwycięzcom bardzo serdecznie gratulujemy.
Szczegóły przebiegu konkursu będziecie mogli poznać, czytając nowy numer naszego „ Korczynka”, który już wkrótce ukaże się na stronie: www.juniormedia.pl24 lutego grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach recytatorskich w Miejskim Domu Kultury „Ligota” prowadzonych przez pana Adama Radosza- dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.
Uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pięknej wymowy i dykcji.

23 luty 2011


Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą oddział w Rabce utworzyło specjalne subkonto dla KAMILA BLAZY ucznia naszej szkoły. Rodzicom, którzy zechcą pomóc i przekazać 1% podatku serdecznie dziękujemy!!
KRS 0000064892

8 luty 2011


W związku z Dniem Bezpiecznego Internetu przypadającego na 8 lutego 2011

zorganizowano konkurs szkolny w dwóch kategoriach:

I. PLAKAT - edytor grafiki- prace w grafice komputerowej wykonywane przez uczniów klas I-III na lekcjach informatyki oraz na zajęciach artystycznych

II. PREZENTACJA MULTIMEDIALNA LUB STRONA WWW

na temat: "Bezpieczny Internet".

I miejsce zajęła Klaudia Lisak (IIIc)
II miejsce - Katarzyna Rzepecka (IIIb)
III miejsce - Michał Cender (IIb)
Wyróżnienie - Natalia Pawikowska (Ia)

GRATULACJE!!!


Grafika ze strony www.saferinternet.pl

3 luty 2011


UWAGA! UWAGA!

Od tego miesiąca nasze szkolne pisemko „KORCZYNEK” można oglądać i czytać na stronie

www.juniormedia.pl

Przystąpiliśmy bowiem do ogólnopolskiego programu i dzięki temu możemy tworzyć profesjonalną gazetę i korzystać podczas jej redakcji z porad specjalistów w dziedzinie dziennikarstwa. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tejże strony i lektury naszego pisemka.

14 styczeń 2011


W czasie ferii zimowych, w kolejne środy: 19 i 26 stycznia, odbyły się spotkania w ramach programu eTwinning.Dnia 14 stycznia 2011r. wystąpił nasz szkolny kabaret.

12 styczeń 2011


Dnia 12 stycznia 2011 roku przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w wykładzie pt.: ,,Prusy i Pomorze Gdańskie w XV wieku - klucz do morza Polski nowożytnej" prowadzonym przez prof.dr hab.Stanisława Kwiatkowskiego.12 styczeń 2011


Tradycją już, w naszym gimnazjum, stało się przygotowywanie krótkiego przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W roku bieżącym nasi uczniowie połączyli swe siły z ubiegłorocznymi absolwentkami. Przygotowany przez nich montaż słowno- muzyczny uświetnił spotkanie opłatkowe członków towarzystwa w dniu 12 stycznia. Po części artystycznej uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i zasiedli do pysznego poczęstunku. Później przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Jak zawsze atmosfera była bardzo ciepła i serdeczna, a nasi aktorzy wysłuchali wielu ciepłych słów i podziękowań za swój występ. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy i będziemy mogli wystąpić w gościnnych progach Biblioteki Miejskiej w Katowicach przy ulicy Ligonia.4 styczeń 2011


ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W DNIU 7 STYCZNIA 2011R.

Lp. Zajęcia Prowadzący Godziny
1 Zajęcia rozszerzająco - uzupełniające z matematyki p. Barbara Siodłak 9:00-11:00
2 Język angielski - ćwiczenia egzaminacyjne p. Danuta Franik 8:00- 10:00
3 Wyjście do kina na film
"Opowieści z Narnii".
p. Marta Gibas
p. Bousława Nowak
8:00- 11:30
4 Koło dziennikarskie p. Magdalena Stolarska 8:30- 9:30
5 Zajęcia wyrównawcze z języka polskiego p. Magdalena Stolarska 9:30- 10:15
6 Kawiarenka internetowa p. Anna Noworzyn 9:00- 11:00
7 Zajęcia wyrównawcze z fizyki i techniki p. Jacek Ćmok 9:00- 10:00
8 Zajęcia wyrównawcze z geografii i biologii p. Maria Ćmok 9:00- 10:00


22 grudzień

22 grudnia w naszym gimnazjum to dzień klasowych spotkań opłatkowych i wspólnego kolędowania w czasie szkolnych jasełek. W tym roku przygotowali je przedstawiciele wszystkich klas. Przedstawienie utrzymane było w atmosferze radości, a nawet humoru. Scenkom towarzyszył chórek, który wykonywał także wesołe kolędy i pastorałki. Wszak czekamy na bardzo radosne wydarzenie!!

Życzymy wszystkim bardzo radosnych właśnie, zdrowych i rodzinnych Świąt Narodzenia Pańskiego.

Do zobaczenia w Nowym Roku, w którym każdy dzień niech Wam niesie spełnienie najskrytszych marzeń.

21 grudzień

Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia Rada Młodzieżowa w naszym gimnazjum organizowała konkursy: na najpiękniejszy stroik i najpiękniejszą świąteczną kartkę. Oto wyniki:
STROIK
1 miejsce Tomek Kołodziej z klasy 1b
2 miejsce Julia Kos i Weronika Cichoń z klasy IIb
3 miejsce Klaudia Machniak z klasy IIc
Wyróżnienia otrzymały: Marta Płaszczewska, Dominika Śmiałek i Agata Wojtala.

Gratulujemy serdecznie! Zwycięskie prace możecie zobaczyć na zdjęciach.


W konkursie na kartkę świąteczną najlepsi byli:
1.Krystian Sopata z klasy Ib
2.Oliwia Szeliga z klasy IIIb
3. Martyna Oślizło z klasy IIIc

Gratulujemy serdecznie!


11 grudzień
W sobotę 11 grudnia 2010 roku uczniowie naszej szkoły: Michał Cender, Szymon Jagodziński, Konrad Kiełbasiński, Karolina Spigiel, Klaudia Olszok brali udział w Międzyszkolnym Konkursie "Matematyczne duety" organizowanym przez Gimnazjum nr 22 w Katowicach.

Uczniowie klasy IIb - Michał Cender i Szymon Jagodziński zajęli I miejsce!!!
GRATULACJE!!!


8 grudzień

WIELKI SUKCES!!!
JEDEN Z UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

MICHAŁ CENDER

Z KLASY 2B
ZDOBYŁ I MIEJSCE
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POLONISTYCZNYM „MULTITEST”.
POKONAŁ 549 UCZNIÓW KLAS DRUGICH. JESTEŚMY Z NIEGO BARDZO DUMNI I ŻYCZYMY MU KOLEJNYCH SUKCESÓW TEGO FORMATU. PONIŻEJ MOŻECIE ZOBACZYĆ ZDJĘCIA, NA KTÓRYCH UTRWALILIŚMY CHWILĘ WRĘCZANIA MICHAŁOWI PRZEZ PANIĄ DYREKTOR, EWĘ SOBULĘ, NAGRODY I GRAWEROWANEGO DYPLOMU. WSZYSCY POZOSTALI NASI UCZNIOWIE, KTÓRZY BRALI UDZIAŁ W TYM KONKURSIE, ZNALEŹLI SIĘ W PIERWSZEJ CZTERDZIESTCE.

Serdeczne gratulacje!!!
6 grudzień


Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził prawdziwy Święty Mikołaj. Rozdawał prezenty i uśmiechy, a żartami sypał jak z rękawa. Kto chciał, mógł sobie zrobić z nim wspaniałe zdjęcie. Niektóre z nich możecie zobaczyć sami. Szkoda, że tak szybko musiał odlecieć na swoich saniach. Niestety, renifery się bardzo niecierpliwiły. Wszyscy mamy nadzieję,że za rok znów nas odwiedzi. Póki co, wniósł w nasze mury świąteczną atmosferę.

26 listopad 2010


„Słynni lwowianie wczoraj i dziś”

"Pod takim hasłem odbył się 26 listopada 2010 r. w katowickim Gimnazjum nr 21 międzyszkolny konkurs o tematyce lwowskiej, który organizowaliśmy już po raz czwarty. Zaprezentowało się 8 drużyn z gimnazjum nr 6, 17, 20, 21 i 24. Po raz pierwszy wystąpili też uczestnicy spoza Katowic, a mianowicie reprezentacja Gimnazjum nr 21 imienia Orląt Lwowskich w Częstochowie.

W roku 2007 temat konkursu obejmował ogólne wiadomości na temat dziejów Lwowa, a w roku następnym tematem wiodącym była obrona Lwowa w listopadzie 1918 roku. Ubiegłoroczny konkurs był tematycznie związany z 70 – tą rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz dziejami Lwowa w latach wojny i po jej zakończeniu. Po raz trzeci konkurs miał charakter dwuczęściowy - łączący wiadomości historyczne z recytacją utworów poetyckich o tematyce lwowskiej i kresowej.
Autorem koncepcji konkursu i pytań dla uczestników był jak co roku wiceprezes Oddziału Katowickiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Antoni Wilgusiewicz.

Obok gości z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich przybył także pan Jerzy Dolinkiewicz, wieloletni przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej Katowic. Pełnił on tradycyjnie rolę przewodniczącego komisji oceniającej uczestników konkursu, w skład której weszli członkowie naszego Towarzystwa z prezesem Oddziału Katowickiego, panem Stanisławem Grossmanem.

W pierwszej części zawodnicy rozwiązywali test, poświęcony postaciom znanych lwowian z różnych epok historycznych. Byli to:

1. SZMON SZYMONOWIEC (1558 – 1629)
2. JAN III SOBIESKI (1629 – 1696)
3. ALEKSANDER FREDRO (1793 – 1876)
4. FRACISZEK SMOLKA (1810 –1899)
5. IGNACY ŁUKASIEWICZ (1822 – 1882)
6. WŁADYSŁAW ŁOZIŃSKI (1843 – 1913)
7. GABRIELA ZAPOLSKA (1857 – 1921)
8. OSWALD BALZER (1858-1933)
9. JAN STYKA (1858 – 1925)
10. JZEF BILCZEWSKI (1860 – 1923)
11. EUGENIUSZ ROMER (1871 – 1954)
12. ADAM DIDUR (1874 – 1946)
13. HENRYK ZBIERZCHOWSKI (1881 – 1942)
14. STEFAN BANACH (1892 – 1945)
15. WACŁAW KUCHAR (1897 – 1981)
16. MARIAN HEMAR (1901 – 1972)
17. STANISŁAW LEM (1921 – 2006)
18. JERZY MICHOTEK (1921 – 1995)
19. WITOLD SZOLGINIA (1923 – 1996)
20. ZBIGNIEW HERBERT (1924 – 1998)

W drugiej części konkursu z udziałem publiczności uczesnicy recytowali utwory autorstwa poetów znajdujących się na zamieszczonej powyżej liście, przede wszystkim Zbigniewa Herberta i Mariana Hemera, choć pojawiła się tu także brawurowo wykonana bajka Aleksndra Fredry Czyżyk i zięba, a także jeden z utworów nieodżałowanego Witolda Szolgini.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy i goście konkursu obejrzeli film o historii i zabytkach Lwowa, mało lub zupełnie nieznanych współczesnej młodzieży, a dokumentujących przebogate dzieje miasta.
Następnie przewodniczący Komisji Konkursowej ogłosił, że w ogólnej punktacji zwyciężyło Gimnazjum nr 21 w Katowicach (1 drużyna) przed Gimnazjum nr 6 i równocześnie przed drugą drużyną też z Gimnazjum nr 21 i Gimnazjum nr 24 w Katowicach, a więc ogromny sukces gospodarzy. Indywidualnie, w kategorii recytacji wiersza, zwyciężyło aż czterech uczniów: dwie uczennice Sonia Głuś (ubiegłoroczna laureatka) oraz Magdalena Topór z Gimnazjum nr 24, Grzegorz Margalski z Gimnazjum nr 17 oraz Natalia Stachura z Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie.
Wręczono następnie dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez UM Katowice, Radę Rodziców Gimnazjum nr 21 oraz członków TML. Dla zwycięzców w kategorii recytacji dodatkową, bardzo cenną nagrodą stało się zaproszenie przez p. Danutę Skalską do udziału w jej audycji Lwowska Fala w Polskim Radiu Katowice, recytatorów, którzy zaprezentują swoje umiejętności i podzielilą się ze słuchaczami wrażeniami z udziału w konkursie.

Niewątpliwie organizacja konkursu przez gimnazjum nr 21 w Katowicach, wysoko ocenionego przez p. Jerzego Dolinkiewicza i członków oraz sympatyków TMLiKPdW – obecnych na sali nie tylko wzbogaciła wiedzę młodzieży gimnazjalnej na temat dziejów Lwowa i Kresów, ale także umocniła obraz szkoły jako od wielu lat współpracujacej z Towarzystwem (głównie dzięki nauczycielce języka polskiego, p. Jadwidze Feifer) oraz szczególnie dbającej o patriotyczne wychowanie młodzieży".

Antoni Wilgusiewicz

Protokół konkursu „Słynni lwowianie wczoraj i dziś”.25 listopad 2010


Dnia 25 listopada odbyła się dyskoteka szkolna z okazji Andrzejek.

25 listopad 2010


Festiwal Nauki w Koperniku „I Ty możesz zostać noblistą „

25 listopada 2010r., godz.8.00-14.00

W czwartek 25 listopada br. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum: Małgosia Kwiczała, Klaudia Lisak i Paweł Czechowicz pod opieką nauczyciela U.Niewiadomskiej uczestniczyli w Festiwalu Nauki w Koperniku „I Ty możesz zostać noblistą „.
Pierwsza część festiwalu to udział w Regionalnym Konkursie Zadań Interdyscyplinarnych
w Języku Angielskim im. Marii Goeppert-Mayer „I Ty możesz zostać noblistą” organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą nie tylko w zakresie nauk matematyczno- przyrodniczych, ale także dobrą znajomością języka angielskiego.
I choć nie udało nam się wygrać ( konkurencja bardzo duża ponad 40 „trójek „ z regionu i to najlepsi z najlepszych) to godziny tam spędzone były dla nas bardzo twórcze.
Współuczestniczyliśmy w pokazach doświadczeń z chemii, fizyki, matematyki i biologii min.:
-Prawdziwy” wulkan w Koperniku? Nie, to tylko wulkan chemiczny
-Prawdziwy” wulkan w Koperniku? Nie, to tylko wulkan chemiczny
-„Niesamowita ciecz” - własności cieczy nieniutonowskiej. Czy to możliwe, aby uderzyć ciecz i nie zmoczyć przy tym ręki? Czy to możliwe by rzucać płynem? My udowodnimy, że tak.
-Bańki znają wyższą matematykę! Prezentacja ukazująca podstawy geometrii różniczkowej wykorzystywane do obliczania powierzchni minimalnych. Eksperymenty związane z otrzymywaniem powierzchni minimalnych rozpiętych na różnych krzywych w przestrzeni. Zabawy z bańkami.
-DNA – a jednak można go zobaczyć!

Spotkanie zakończyło się wykładem dra Piotra Greinera o życiu i działalności naukowej Marii Goeppert Mayer - NOBLISTKI związanej z naszym miastem Katowice.

Była to intelektualnie rozwijająca zabawa i dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Nasze zmagania w tych językowo-matematyczno-przyrodniczych zawodach zostały uwieńczone na poniższych fotografiach
Urszula Niewiadomska23 listopad 2010


Dnia 23 listopada 2010r. odbyło się spotkanie dla rodziców na temat dopalaczy ze specjalistami ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Na zajęciach rodzice zapoznali się ze sposobami rozpoznawania i reagowania oraz działaniami profilaktycznymi, które w porę pozwolą zabopiec problemom.

12 listopad 2010


ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ W DNIU 12 LISTOPADA 2010R.

Lp. Zajęcia Prowadzący Godziny
1 Klub filmowy
- wyjscie do kina,
- dyskusja
p. Marta Gibas
ks. Łukasz Jarek
8:00-12:00
2 Kawiarenka internetowa p. Wiesława Synowiec 9:00- 11:00
3 Przygotowanie do konkursu recytatorskiego. p. Magdalena Stolarska 9:00- 11:00


10 listopad 2010


Dnia 10 listopada odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.2 listopad 2010


ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZE, KTÓRE ODBYŁY SIĘ W DNIU 2 LISTOPADA 2010R.

Lp. Zajęcia Prowadzący Godziny
1 Zajęcia rozszerzające z matematyki p. Urszula Niewadomska 8:30-10:00
2 Zajęcia z języka polskiego p. Aleksandra Ziaja 8:00- 11:30
3 Przygotowanie do olimpiad i konkursów p. Jadwiga Feifer 8:30- 11:00
4 Rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej p. Dorota Wyleciał 9:00- 11:00
5 Dyżur psychologa- spotkania z uczniami p. Marta Gaj 9:00- 11:00


26 - 27 październik 2010


W dniach 26.10 - 27.10.2010r. odbyła się szkolna wycieczka do Warszawy.15 październik 2010


W miniony czwartek obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Ponieważ dzień ten był wolny od zjęć dydaktycznych, to w szkole uczciliśmy go w piątek. Wtedy to odbyła się akademia, na której w humorystyczny sposób uczniowie różnych klas przedstawili relacje panujące w szkole i swoje spojrzenie na grono pedagogiczne.
Odbył sie także pokaz mody nauczycielskiej.
Było bardzo sympatycznie, kolorowo i wesoło.14 październik 2010


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Zgodnie z art.74 Ustawy z dnia 26 stycznia 1982r Karta Nauczyciela Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. W tym dniu w szkole zorganizowano zajęcia opiekuńczo wychowawcze dla wszystkich chętnych uczniów6 październik 2010

Wyjście uczniów klas pierwszych na spektakl pt.:"Romeo i Julia".Pasowanie uczniów klas I.

Dnia 6.X.2010r. dla uczniów klas pierwszych starsi koledzy i koleżanki przygotowali otrzęsiny. W ten sposób oficjalnie przyjęli pierwszaków do swojego grona. Nasze przemiłe "kocurki", aby stać się pełnoprawnymi uczniami pili mleczko z miseczek, wykazwywali się znajomością szkolnych zwyczajów i uczestniczyli w innych konkurencjach, doskonale się przy tym bawiąc. W czasie rywalizacji dzielnie sekundowały im wychowawczynie p.Bogumiła Nowak i p.Marta Gibas.
Zmagania skończyły się remisem.
Serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej!!!


1 październik 2010

DNIA 1.X.2010 ODBYł SIĘ RAJD SZKOLNY NA HALĘ BORACZĄ.WYCIECZKA SZKOLNA


UWAGA

W roku szkolnym 2010/2011 zostanie zorganizowana kilkudniowa wycieczka szkolna do Wiednia.
Informacje szczegółowe zostaną podane w terminie późniejszym.18 wrzesień 2010


Dnia 18.09.2010r. uczniowie klasy 1b wzięli udział w warsztatach artystycznych "Pojazdy przyszłości", które zostały zorganizowane przez Tramwaje Śląskie S.A. na terenie zajezdni tramwajowej w Chorzowie. Zajęcia prowadzone były przez nauczyciela plastyki p. Eugenię Perygę.
W tym dniu odbyły się również: wernisaż wystawy prac plastycznych oraz uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym "Kolorowy tramwaj".17 wrzesień 2010


W dniu 17 września 2009r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystościach przy „Grobie Policjanta Polskiego” z okazji 70. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej”.

14 wrzesień 2010


Wyjście klas pierwszych oraz 3b na wykłady i pokazy z fizyki na Uniwersytet Śląski w Katowicach.

3 wrzesień 2010


UWAGA

PROGRAM "NAUKA DROGĄ DO SUKCESU"

REGULAMIN PRZYZNAWANIA STYPENDIÓW w ramach II i kolejnych edycji projektu systemowego „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku” w ramach Poddziałania 9.1.3 PO KL „Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych” w województwie śląskim

POBIERZ PLIKI:

REGULAMIN WNIOSEK ZAŚWIADCZENIE OŚWIADCZENIE

Szczegóły u pani pedagog i psycholog!!!

2 wrzesień 2010


UWAGA

Uczeń, w którego rodzinie miesięczna wysokość dochodu na osobę nie przekracza kwoty 351 zł netto może otrzymać stypendium socjalne. Stypendium to może być udzielane uczniom w formie: całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,odzieży sportowej.
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym.
Szczegółowych informacji udzielają panie: psycholog i pedagog - termin oddania dokumentacji na stypendium - 15 wrzesień.

1 wrzesień 2010

Dnia 1 września 2010 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny mszą świętą i uroczystą akademią.


Witamy serdecznie w naszej szkole naszych nowych kolegów i koleżanki z klas pierwszych!!!

>>>PLAN LEKCJI>>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2009/2010 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

<<< news

<<< strona główna