24 czerwca - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/16.


DNIA 24 CZERWCA 2016 ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016.22 czerwca - KORCZYNEK W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE GAZETEK SZKOLNYCH W POLSCE!


Tuż przed zakończeniem roku szkolnego został rozstrzygnięty ostatni konkurs #juniorlab. Wybrano w nim Gazetkę Roku, Okładkę Roku oraz Lidera Wydawniczego Roku. Okazało się, że nasza całoroczna praca została doceniona. W pierwszej kategorii nasz majowo – czerwcowy numer Korczynka zdobył 1 WYRÓŻNIENIE i tym samym został drugą gazetką szkolną w Polsce. W kategorii LIDER WYDAWNICZY zdobyliśmy 2 WYRÓŻNIENIE. W minionym roku szkolnym wydaliśmy bowiem i opublikowali na platformie Junior Media 8 numerów naszego pisemka.
Wzięliśmy też udział we wszystkich czterech wyzwaniach #juniorlab.
Redakcja otrzymała certyfikat uczestnictwa w Projekcie Junior Media w roku szkolnym 2015/2016. Dawid Roik, Magdalena Szulc, Igor Odias, Emilia Smołka i Oliwia Gembala dostali również certyfikaty Junior Krytyka za publikację na platformie w sumie ośmiu recenzji filmów, książek i spektakli teatralnych. Podsumowując: Korczynek w klasyfikacji końcowej znalazł się na 9. miejscu w ogólnopolskim rankingu gazetek szkolnych. W nagrodę troje junior redaktorów wyjedzie 10 lipca na pięciodniową Letnią Szkołę Junior Media do Term Uniejów. Tam pod okiem profesjonalistów będą uczyć się dziennikarskiego rzemiosła, ale także odpoczywać i dobrze się bawić.
Relacja i zdjęcia z wyjazdu oczywiście już we wrześniu.
Przeczytaj!!21 czerwca - KOMERS


W dniu 21 czerwca odbył się uroczysty KOMERS klas trzecich.20 czerwca - występ w przedszkolu


20 czerwca 2016 roku wystąpiliśmy w przedszkolu śpiewając tradycyjne piosenki ludowe w języku angielskim.15 czerwca - wyniki konkursu


Wyniki Międzyszkolnego Konkursu
„Ekologia” - X edycja - pod hasłem: „Ochrona przed skażeniami” – strona WWW lub prezentacja multimedialna.13 czerwca - WYJAZD DO WARSZAWYLogo pobrano ze strony: "http://stowarzyszenieteatralne.pl/blask/"
WYJAZD DO WARSZAWY - MUSICAL BLASK
13 czerwca byliśmy w Warszawie na wzruszającym, pełnym pozytywnego przesłania musicalu "BLASK". Śpiewogra inspirowana była życiem i twórczością Michaela Jacksona.
Następnie w Pałacu Kultury i Nauki zobaczyliśmy światową wystawę: "Titanic the Exhibition". Później udaliśmy się na zwiedzanie Warszawy.10 czerwca - ogromny sukces w Konkursie ALBUS


Wykaz Laureatów i uczniów z dyplomem wyróżnienia w Konkursie ALBUS 2016.
Zobacz szczegóły>>>10 czerwca - PIĄTA STRONA ŚWIATA - WIZYTA W TEATRZE


"Śląsk piątą stroną świata? Tak naszą małą ojczyznę opisał Kazimierz Kutz. Zobaczyć sztukę na podstawie jego powieści wyreżyserowaną przez Roberta Talarczyka mieliśmy okazje 10 czerwca na scenie Teatru Śląskiego. Spektakl odbył się w ciekawej mieszance języka polskiego i śląskiego. Anonimowy bohater opowiedział w nim nie tylko historię swoją, swoich przyjaciół, ale i ich rodzin, sąsiadów, słowem wszystkich, którzy wpłynęli na jego życie w większym lub mniejszym stopniu. To jak wojna, okupacja i uprzedzenia potrafią niszczyć ludzkie życie, a na pewno zmienić je nie do poznania. Lekko humorystyczna, choć w rzeczywistości tragiczna sztuka, poruszyła widownię. Śmialiśmy się i płakaliśmy razem z bohaterami, nawet, gdy ślonska godka stawała się dla nas niezrozumiała. Spektakl “Piąta Strona Świata” to widowisko godne polecenia."
Relacja Zuzi Grajner 2a


8 czerwca - NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA


W dniu 8 czerwca uczniowie klasy 1a, 2a i 3a uczestniczyli w w koncercie filharmonicznym z cyklu: "Muzyka między sacrum i profanum".
Tytuł koncertu to "Miłość, nienawiść i śmierć".Nowa siedziba Narodowej Orkiesrty Symfonicznej Polskiego Radia naprawdę zrobiła imponujące wrażenie. Piękna olbrzymia sala, orkiestra, dyrygent we fraku i spora dawka muzyki poważnej, w tym "Uwertura do opery Tannhouser" Ryszarda Wagnera, "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa i dobrze nam znany "Marsz weselny" Felixa Mendelssona - Bartholdiego.


6 czerwca - MATEMATYKA BEZ GRANIC - WYNIKI

6 czerwca 2016r. w auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyło się uroczyste podsumowanie wyników finału XXVII edycji konkursu w regionie. Interesujący wykład "Matematyka, a intuicja" z dużą dawką humoru poprowadził dr Michał Trzęsiok.

Uczniowie klasy 2a zdobyli III miejsce w kategorii gimnazjów. (Warto nadmienić, że konkurs w zasadzie przeznaczony jest dla uczniów klas trzecich.) Serdecznie gratulujemy!!!


4 czerwca - FESTYN RODZINNY


TEN FESTYN TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ
"O festynie sportowo-rekreacyjnym pomiędzy Szkołą Podstawową nr 34 i Gimnazjum nr 21 mówiło się już od dawna. Każdy chciał, by z tego zwyczajnego, czerwcowego dnia powstała okazja do świetnej zabawy, wypoczynku, ale też sprawdzenia swoich umiejętności sportowych. Jak się okazało, udało się to w stu procentach.
Festyn rozpoczął się czwartego czerwca o godzinie dziewiątej trzydzieści na terenie Szkoły Podstawowej nr 34. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, ale nie zabrakło też wielu ciekawych atrakcji. Jedną z nich był występ szkolnych mażoretek i pokaz tresury psów policyjnych. Nasi młodsi koledzy zaprosili nas także do wzięcia udziału w „Rodzinnym Turnieju Herosów”. Osoby biorące udział w imprezie miały okazję do pomalowania sobie twarzy na różne wzory, wzięcia udziału w ekscytującej walce na macie, ale też zjedzenia tradycyjnej kiełbasy z grilla oraz kupienia popcornu lub waty cukrowej. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że wszystkim dopisywały humory.
Impreza szybko zmieniła swoje miejsce i przeniosła się na teren Gimnazjum nr 21. Tam od samego rana trwały intensywne przygotowania nagłośnienia, niezbędnego do odbycia się imprezy sprzętu i stanowisk sportowych. Bo to właśnie sport miał tu odgrywać główną rolę. O godzinie dwunastej pani dyrektor oficjalnie otwarła drugą część imprezy i nawołała do dobrej zabawy. Rozpoczęto meczem piłki nożnej pomiędzy reprezentantami klas pierwszych gimnazjum i klas szóstych szkoły podstawowej. W międzyczasie trwała intensywna rozgrywka w siatkówkę rodziców obu szkół. Chociaż mecz piłki nożnej zakończył się wynikiem 9:5 i wygraną reprezentantów klas pierwszych naszego gimnazjum, to szkoła podstawowa więcej szczęścia miała w piłce siatkowej. Tu zwycięstwo musieliśmy oddać w ręce rodziców swoich młodszych kolegów.
I dzieci, i młodzież, i dorośli mieli szanse spróbować swoich sił w otwartych zawodach sportowych. Do dyspozycji mieli bieg na sześćdziesiąt metrów, skok w dal, rzut piłką lekarską i kręcenie hula hopem. Pod czujnym okiem gimnazjalistów i ich opiekunów, wszystko odbyło się bez żadnych problemów, a kolejki do każdej z konkurencji wydawały się nie mieć końca. Zanim przedstawione zostały wyniki i rozdano nagrody, śmiałkowie mieli szanse popróbować się w przeciąganiu liny. Okazało się, że nie było to tak łatwe zadanie, jak większości się wydawało. Dziewczyny miały też okazję do nauki salsy z profesjonalistami z Ogólnopolskiej Szkoły Tańca i Fitnessu „Fit”, a chłopcy – do obejrzenia efektownego pokazu karate z śląskiego klubu karate „Goliat”. Obie atrakcje cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem ze strony obu płci i, co nie dziwi, zrobiły duże wrażenie na widzach.
Po oficjalnym zakończeniu zawodów i rozdaniu przez panią dyrektor nagród dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach, zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Zaraz po nim wszyscy rozeszli się do domów. Gdy natomiast opuszczali teren szkoły, na pewno tryskali humorem, a drogę do domu przeszli z uśmiechem na twarzy. Miejmy nadzieję, że będą wspominać ten dzień jeszcze przez długi czas."
Sprawozdanie - Dawid Roik kl. 1a
1 czerwca - festiwal językowy


1 czerwca odbył się w naszej szkole FESTIWAL JĘZYKOWY.
Impreza składała się z dwóch części: konkursu językowego - "Państwa, miasta", w którym trzeba się było wykazać znajomością języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.
I miejsce zajęła klasa 2a, II miejsce - 3a, a trzecie 3b.
Druga część to popisy wokalno-muzyczne klas. Występy były na bardzo wysokim poziomie: zwyciężyli uczniowie klasy 3a, drugie miejsce zajęła - 3b, a trzecie - 2b.18 maja - odwiedziliśmy siedzibę Telewizji Katowice


Nasi młodzi redaktorzy szkolnego Korczynka wiedzą doskonale, że dziennikarstwo to nie tylko prasa. Szukają więc nieustannie i poznają coraz to inne formy tego rzemiosła. 18 czerwca mieliśmy niecodzienną okazję odwiedzić siedzibę Telewizji Katowice i z bardzo bliskiej odległości obejrzeć nagranie programu „Telewizyjna 1” emitowanego na żywo. Prowadzącą odcinka była pani Marianna Durczok i właśnie jej gośćmi byliśmy. Przed programem pani redaktor opowiadała nam o swojej pracy oraz odpowiadała na nasze pytania związane z dziennikarstwem telewizyjnym. Mogliśmy również zobaczyć miejsca związane z procesem powstawania programów. Największym przeżyciem był jednak udział w nagraniu programu na żywo. To niesamowite móc zobaczyć coś, co oglądamy na co dzień na szklanym ekranie, z odległości dosłownie kilku metrów. Prawie do końca nie wiedzieliśmy, kto będzie gościem programu. Okazało się, że oprócz tematów związanych z Muzeum Energetyki w Łaziskach Średnich oraz dniami Pszczyny, które mają się odbywać w najbliższym czasie, studio odwiedzili także: Mirosław Szołtysek, który na śląską nutę przypominał o zbliżającym się Dniu Matki oraz aktor, Bernard Krawczyk obchodzący niebawem swoje 85. urodziny. Była więc jubileuszowa rozmowa, tort i gromkie sto lat dla wspaniałego Jubilata.

Dziękujemy serdecznie pani redaktor Mariannie Durczok a także pani redaktor Magdalenie Grajner za zorganizowanie wycieczki.
12 maja - ŻYJ BEZ UŻYWEK


Zuzanna Grajner zajęła
III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym:
"Żyj bez używek".12 maja - wicemistrzostwo w skoku w dal


12 maja, uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Mistrzostwach Katowic w Lekkoatletyce.
Sara Kordek (2b) zajęła II miejsce w skoku w dal, uzyskując tym samym tytuł wicemistrzyni Katowic.10 maja - KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "FOX" - WYNIKI


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego "FOX":

Klasa 1:

Justyna Kost otrzymała dyplom za dobry wynik. Z wynikiem 111,25 punktów zajęła 7 miejsce w Katowicach.
Dawid Roik otrzymał dyplom za dobry wynik. Z wynikiem 108,75 punktów zajął 10 miejsce w Katowicach.

Klasa 2:

Rafał Loska z wynikiem 110punktów uplasował się na 10 miejscu w Katowicach.
Zuzanna Lipiak z wynikiem 105 punktów uplasowała się na 15 miejscu w Katowicach.

Serdeczne gratulacje!!


10 maja - SUKCES W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "KANGUR"


Bardzo dużym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2016. Zuzanna Lipiak, uczennica naszej szkoły, uzyskała maksymalną liczbę 150 punktów, zajmując pierwsze miejsce w Polsce oraz zdobyła tym samym tytuł LAUREATA.


Uczniowie klasy 2a zdobyli III miejsce w XXVII edycji konkursu "MATEMATYKA BEZ GRANIC"
(w kategorii gimnazjów). Czytaj więcej ...


9 maja - urodziny PATRONKI SZKOŁY


8 maja 1912 roku urodziła się nasza patronka, Adela Korczyńska. Z okazji 104. rocznicy jej urodzin, uczniowie klasy 2b przygotowali krótkie przedstawienie, w którym zaprezentowali sylwetkę harcmistrzyni oraz przypomnieli realia, w których przyszło żyć pani Korczyńskiej. Młodzież bardzo realistycznie odtworzyła niewielki, ale bardzo ważny dla naszego miasta i całego kraju, odcinek przeszłości. Druga wojna światowa to czasy, kiedy nasza patronka prężnie działała w harcerstwie i konspiracji, wykazywała się niebywałą charyzmą, odwagą i poświęceniem. Młodzi aktorzy z klasy 2b wiedzą o tym i swą wiedzę, w bardzo przekonujący sposób, przekazali swoim szkolnym kolegom i koleżankom.
2 maja - zajęcia opiekuńczo - wychowawcze


Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze, które odbyły się w dniu 2 maja 2016 r.
Czytaj więcej….26 kwietnia - Kolejna klasa odwiedziła nową siedzibę Muzeum Śląskiego!


Uczniowie klasy 2b, 26 kwietnia zwiedzali Muzeum Śląskie w jego nowej siedzibie.
Młodzież miała okazję obejrzeć wystawę malarstwa romantycznego (między innymi dwie słynne wersje „Pomarańczarek” Aleksandra Gierymskiego) i porównać je ze sztuką współczesną.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła interaktywna i bardzo obszerna ekspozycja poświęcona historii naszego regionu od czasu jego powstawania aż do czasów współczesnych. Multimedialność eksponatów umieszczonych w muzeum sprawia, że doskonale przybliżają młodym minione czasy.26 kwietnia - FINAŁ KONKURSU WIEDZY O CHORWACJI


26 kwietnia w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego odbył się finał konkursu Wiedzy o Chorwacji, zorganizowanego z okazji 25 rocznicy uzyskania niepodległości Chorwacji przez Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie oraz Śląskie, Małopolskie i Podkarpackie Kuratoria Oświaty.
W rywalizacji finalistów uczestniczyła drużyna naszego gimnazjum w składzie: Kinga Derwisz, Monika Jabłońska, Piotr Wcisło z klasy 3a oraz Weronika Radłowska i Dawid Roik z klasy 1a. Udział w finale sprawił nam satysfakcję, także z uwagi na wysoki poziom wymagań konkursowych oraz zasięg konkursu (3 województwa).
Finalistom Gratulujemy.23 kwietnia - DZIEŃ OTWARTY


W sobotę 23 kwietnia 2016 roku RODZICE i UCZNIOWIE klas szóstych mieli okazję zapoznać się z naszym gimnazjum.
Rafał Loska (2a) piękną angielszczyzną opowiadał o szkolnej wycieczce do Londynu, Patryk Słowiński (2a), Klaudia Koczar (2a) i Radek Rak (2a) wykonywali ciekawe doświadczenia w pracowni chemicznej, zaś uczniowie klasy pierwszej zachęcali do nauki języka angielskiego. Monika Jabłońska (3a) zaprezentowała pracownię informatyczną. Na sali gimnastycznej obecni uczniowie, absolwenci i kandydaci do gimnazjum rozegrali mecze siatkówki.18 - 20 kwietnia - EGZAMINY GIMNAZJALNE


18 - 20 kwietnia - EGZAMINY GIMNAZJALNE!!! TRZECIOKLASISTOM ŻYCZYMY POODZENIA!!!13 kwietnia - Gala Laureatów


13 kwietnia w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbyła się Gala Laureatów - podniosła uroczystość wręczenia zaświadczeń dla laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Uczestniczyli w niej najzdolniejsi uczniowie gimnazjów województwa śląskiego. Zaświadczenia wręczała osobiście Śląska Kurator Oświaty - Pani Urszula Bauer. Zwalniają one gimnazjalistów z egzaminów gimnazjalnych. W Gali uczestniczył, już drugi rok z rzędu, uczeń klasy 2a Rafał Loska3 - 8 kwietnia 2016 szkolny wyjazd edukacyjny do Londynu.


SZLIFUJEMY ANGIELSKI W LONDYNIE.
"3 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wyruszyli w podróż do Londynu. Pomimo opóźnienia na starcie, w końcu dotarliśmy do Calais we Francji. Przejazd Eurotunelem trwał zaledwie pół godziny. W Wielkiej Brytanii przywitały nas piękne widoki łąk na których pasły się owce. Po przybyciu do Londynu, pomimo zmęczenia podróżą przystąpiliśmy do zwiedzania parku Greenwich, a następnie udaliśmy się na wzgórze przy Królewskim Obserwatorium Astronomicznym, skąd rozciągała się przepiękna panorama Londynu. Później przeszliśmy pod herbaciany kliper - Cutty Sark, płynęliśmy tramwajem wodnym po Tamizie, podziwialiśmy Tower Bridge i Tower of London.
Po ciężkim dniu dotarliśmy do hostelu.Trzeciego dnia zaraz po śniadaniu udaliśmy się na London Eye po drodze podziwialiśmy wielką wieżę zegarową - Big Ben oraz Palace of Westminster czyli budynek parlamentu brytyjskiego. Ze środka kapsuły Millennium Wheel, z wysokości 135 m, mieliśmy okazję zrobić wiele wspaniałych zdjęć widoków Lodynu z dużej wysokości, po czym poszliśmy zwiedzać Tate Modern i The National Gallery. Dzień zakończyliśmy wizytą w muzeum figur woskowych – Madame Tussauds, gdzie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z podobizną swojego idola i wybrać się na wirtualną wędrówkę "cabem" po historii stolicy. Czwartego dnia udaliśmy pod Buckingham Palace gdzie podziwialiśmy przemarsz gwardii narodowej. W tym dniu zwiedzaliśmy też wspaniałe Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki. Ostatni dzień rozpoczęliśmy od wizyty w British Museum, spacerowaliśmy po ekskluzywnej dzielnicy Kensingtone gdzie znajduje się słynny dom towarowy – Harrod’s oraz po chińskiej dzielnicy. Mieliśmy również okazję na zakupy na Oxford Street. Po obiedzie w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski".
Relacja Darii Manilewskiej 2a6 kwietnia - "Moja gra - moje zasady"
Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że poza zdobywaniem wiedzy potrafią wykazać się również w innych dziedzinach. Zainteresowanie konkursem miejskim "Moja gra - moje zasady" zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury było spore, co nie przeszkodziło naszej młodzieży zdobyć prawie wszystkich nagród w kategorii gimnazjum. Zadaniem uczniów było stworzenie własnej gry planszowej opatrzonej instrukcją i wszystkimi niezbędnymi elementami służącymi do gry - wszystko to musiało być wykonane własnoręcznie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

II miejsce - Patryk Słowiński i Marcin Regieniec z kl. 2 a
III miejsce - Julianna Gołyźniak z kl. 2b
wyróżnienie - Dominika Pawlińska i Natalia Bartoszek z kl. 2bDYKTANDO SZKOLNE


Za nami kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego. Uczestnicy zmagali się ze „Zwierzeniami leniucha”.
Łatwo nie było, ale niektórzy poradzili sobie wyśmienicie. Oto wyniki:
I miejsce Dawid Roik z kl. 1a i Klaudia Strugacz z kl. 3a
II miejsce Justyna Kost kl. 1a
III miejsce Wiktor Siudy kl. 2b i Kinga Mięsowska kl. 1b


18 marca - XIV Regionalna Sesja MatematycznaW dniu 18 marca uczniowie klas matematycznych 1A i 2A uczestniczyli w XIV Regionalnej Sesji Matematycznej "Matematyka poprawia rzeczywistość". Zuzanna Lipiak z kl. 2A zajęła w konkursie organizowanym w ramach tej sesji trzecie miejsce. Gratulujemy!14 - 16 marca - REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE14 - 16 MARCA 2016
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Pobierz plan lekcji na te dni >>>

13 marca - Finał konkursu o tytuł Mistrza Matematyki klas III katowickich gimnazjów

Finał konkursu o tytuł Mistrza Matematyki klas III katowickich gimnazjów odbył się jak co roku w trakcie Święta Liczby Pi na Wydziale Matematyki Uniwesrytetu Śląskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest nasze Gimnazjum, którego uczniowie (2a) zadbali o obsługę techniczną konkursu. Całość prowadzili Katarzyna Słaboń (2a) i Jan Słaboń (3a). Wszystkich uczestników konkursu i gości w imieniu Uniwersytetu Śląskiego przywitał prof. dr hab. Maciej Sablik.
Czytaj więcej>>>11 marca - SPOTKANIA Z MATEMATYKĄ W VIII LO
11 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "Spotkaniach z Matematyką" organizowanych tradycyjnie przez VIII Liceum Ogólnokształczące. Jak co roku uczniowie klasy matematycznej naszej szkoły przygotowali swoje wystąpienie. W jego trakcie przedstawili prezentację "O pewnym ekstremum". Dotyczyła ona poszukiwania specyficznego, męskiego kąta widzenia. Chłopcy wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza zakres matematyki na poziomie gimnazjum. Ekstremum, arcus tangens kąta i pochodna funkcji to pojęcia, które sobie przyswoili i za ich pomocą próbowali rozwiązać prezentowany problem. Pomysłodawcami, autorami i referującymi byli Franciszek Pindel (2a) i Rafał Loska (2a). W eksperymencie uczestniczyli Ola Kaleta (2a) i Łukasz Kochańczyk (2a). W czasie przerwy, dla gimnazjalistów został zorganizowany quiz z logiki matematycznej. Drugie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły Marcin Regieniec (2a) i Krzysztof Pyc (2a).
Zobacz prezentację naszych gimnazjalistów >>>


10 marca - udział w warsztatach "Bezpieczeństwo w sieci. Jak skutecznie chronić się w Internecie"Uczniowie klasy IIb 10 marca wzięli udział w VIII Salonie Funduszy Europejskich organizowanym w ramach XVIII Ogólnopolskich Targów Edukacyjnych „EDUKACJA 2016”.
Młodzież uczestniczyła w warsztacie pod hasłem: Bezpieczeństwo w sieci. Jak skutecznie chronić się w Internecie?
We współczesnym świecie SIEĆ to miejsce, gdzie nastolatkowie spędzają mnóstwo wolnego czasu. Bardzo ważne jest, aby potrafili poruszać się w niej bezpiecznie. Dlatego każde spotkanie uświadamiające młodzieży istotę bezpiecznego korzystania z Internetu jest cennym doświadczeniem.


9 marca - FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO - mamy Finalistów i Laureata!!!FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO
Aż troje uczniów naszej szkoły: Zuzanna Lipiak, Franciszek Pindel i Rafał Loska uczestniczyło w finale Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Udział w rozgrywce finałowej jest już niezwykłym osiagnięciem dla uczniów. Dwoje z nich pozostaje z tytułem FINALISTY. Rafał Loska podobnie jak w roku ubiegłym zdobył tytuł LAUREATA we wspaniałym stylu, zdobywając 100 % punktów. GRATULUJEMY !!!


4 marca - ŚLĄSKIE - INWESTUJEMY W TALENTYMikołaj Gruca (1a), Zuzanna Grajner (2a), Zuzanna Lipiak (2a), Franciszek Pindel (2a) oraz Daniel Oleszek (2a) uzyskali stypendium naukowe Samorządu Województwa Śląskiego "Śląskie - inwestujemy w talenty".
GRATULUJEMY !!!


Ferie zimoweW dniach 15 - 19.02.2016 odbyło się SZKOLNE ZIMOWISKO W WIŚLE.

Szkolne zimowiska stały się naszą tradycją. Od kilku lat podczas zimowej przerwy w zajęciach odwiedzamy ośrodek Orion. Bez względu na pogodę na brak atrakcji nie można narzekać. Także w tym roku szkolni organizatorzy zadbali o to, abyśmy wypoczywali aktywnie. Były więc długie spacery, przejażdżka konna, szaleństwa w aquaparku, wycieczka do Cieszyna, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Atmosfera, jak zwykle, była znakomita, więc wypoczęci, pełni sił i optymizmu wróciliśmy do Katowic.


24 lutego 2016 (środa) - miał miejsce wyjazd do aquadromu w Rudzie Śląskiej.


8- 12.02.2016 wolontariusze z projektu "World Talks" z organizacji AIESEC w naszym gimnazjum


8- 12.02.2016
Po raz kolejny, mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole wolontariuszy z projektu "World Talks" z organizacji AIESEC.
W tym roku odwiedzili nas Marina z Chorwacji i Gustavo z Brazylii.
Mieliśmy okazję poznać bliżej naszych gości, dowiedzieć się czegoś więcej o ich krajach, kulturze i zwyczajach, a przede wszystkim podszkolić nasz angielski!


„Na pewno tutaj wrócę!" – Polska i Katowice oczami naszych zagranicznych gości

Tydzień przed feriami zwykle się bardzo dłuży, a poniedziałek jest jednym z najgorszych dni tygodnia, zwłaszcza, gdy jest ostatnim przed dwutygodniową labą. Nas nie rusza zimno, deszcz, czy śnieg i dzielnie idziemy do szkoły. Dlaczego? Dziś pierwsze spotkanie z długo oczekiwanymi gośćmi, wolontariuszami z projektu „World talks” organizacji AIESEC – Chorwatką, Mariną Lovrić i Brazylijczykiem, Gustavo Binda.

Szybko okazuje się, że lekcje angielskiego z nimi to świetne doświadczenie. Pierwszego dnia opowiadają nam o sobie, swoich pasjach, zainteresowaniach. Innymi słowy – poznajemy się nawzajem.

- Są bardzo mili! Dzięki nim możemy doskonalić swoje umiejętności językowe. Pomagają nam poznać kultury innych krajów i ich historię. Uczą nas tolerancji. – mówi jedna z moich koleżanek.

- Mamy szansę poznać kogoś zza granicy, a to zawsze jest ciekawe doświadczenie. – dodaje inna uczennica.

- To przyjemny sposób na spędzanie lekcji i nauczenie się angielskiego – dopowiada kolega.


Wtorek i środa upływają nam pod znakiem prezentacji o Brazylii i Chorwacji. Wolontariusze opowiadają nam o swoich krajach, tradycji i kulturze. Na prezentacjach zamieszczają wiele zdjęć, które obrazują piękno i bogactwo, bliskich im, pięknych krain geograficznych. Poznajemy zwyczaje i obyczajowość. Dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy, które wzbogacają nasze postrzeganie świata. Dzięki Marinie wiemy teraz, że krawat, długopis, czy zwykła świetlówka pochodzą z Chorwacji. Gustavo uświadomił nam znaczenie Brazylii dla świata. Gdyby nie on, pewnie do dziś nie wiedzielibyśmy, że z Vitorii do Rio de Janeiro jest ponad 9 godzin jazdy samochodem!

Czwartek to kolejny dzień lekcji z naszymi nowymi przyjaciółmi. Tego dnia uczą nas kilku podstawowych słów w ich ojczystych językach. My nie pozostajemy dłużni i pokazujemy im polskie znaki dialektyczne.

- To trudne! Macie tak wiele znaków, które tak podobnie brzmią. – mówi Gustavo. – polski jest naprawdę trudnym językiem.

Kiedy pytam ich o to, co sądzą o Polsce i o jej słynnej gościnności opowiadają o naszym kraju w samych superlatywach.

- Polacy są bardzo gościnnym narodem. Zawsze upewniają się, czy niczego Ci nie brakuje. Chcą sprawić, żebyś czuł się jak w domu i tak jest. Na pewno tutaj wrócę! – mówi Marina.

- Przed przyjazdem do Polski słyszałem, że jesteście nieuprzejmi i nie lubicie obcokrajowców. Okazało się to zupełną nieprawdą. Jestem szczęśliwy, że poznałem tak dobrych ludzi. Wszyscy są bardzo mili. Moi gospodarze chcą naprawdę ułatwić mi pobyt tutaj. Polacy są naprawdę gościnni! – dopowiada Gustavo.

Na pytanie: „Jak czujecie się w Katowicach? Jakie jest wasze ulubione miejsce tutaj?”- nasi goście odpowiadają:

- Lubię to miasto. Posiada duszę. Szczególnie podoba mi się jego nowoczesna część: Spodek, NOSPR i Muzeum Śląskie – najlepsze w jakim kiedykolwiek byłam. Zawsze jest tu dużo ludzi. Moje ulubione miejsce to Galeria Katowicka, ponieważ zwykle właśnie tam spotykam się z uczniami. – mówi ze śmiechem Chorwatka.

- Ten region Polski jest moim zdaniem bardzo interesujący. Ma inną historię niż pozostałe. Moje ulubione miejsce w Katowicach to dworzec kolejowy (śmiech). Nie mam pojęcia dlaczego. Być może dlatego, że byłem tam wiele razy. Dobrze znam to miejsce. Poza tym bardzo podoba mi się ulica Mariacka. – odrzeka Brazylijczyk.

- Tak, mnie też! – dodaje Marina. – Jest tam dużo młodych ludzi. Zawsze są tam tłumy i naprawdę lubię to miejsce.

Nasi goście, oprócz Katowic, zwiedzili także kilka innych miejsc, ważnych dla naszego regionu.

- Powiedzieliśmy waszej nauczycielce angielskiego, że chcielibyśmy zobaczyć muzeum Auschwitz- Birkenau. Następnego dnia wybraliśmy się tam. Jesteśmy bardzo poruszeni. To było niewiarygodnie wstrząsające przeżycie. – mówi Gustavo. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy zobaczyć te dowody hitlerowskiej zbrodni.

Niespodziewanie, zdecydowanie zbyt szybko, nadchodzi piątek. Dzień jednocześnie wesoły i dołujący. Szczęśliwy, ponieważ zaczynają się tak długo oczekiwane ferie. Smutny, bo to czas pożegnania z naszymi nowymi przyjaciółmi zza granicy. Dla odmiany to my coś dla nich przygotowaliśmy. Pokazujemy im filmiki związane z historią Polski, pokazujące piękno przyrody naszego kraju i o to, co jest istotą naszego narodu. Na zakończenie naszej prezentacji z całego serca dziękujemy im za przybycie, pomoc w doskonaleniu języka angielskiego oraz uczynienie ostatniego tygodnia przed feriami takim atrakcyjnym.

Moim zdaniem takie spotkania powinny odbywać się częściej. Dzięki nim lekcje angielskiego są zdecydowanie ciekawsze. Poza tym jak powszechnie wiadomo: praktyka czyni mistrza – zwłaszcza w nauce języka obcego, którego znajomość to we współczesnym świecie po prostu konieczność".

Reportaż Klaudii Strugacz z klasy 3a


Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole


Już kolejny raz uczestniczymy w obchodach Dnia Bezpieczngo Internetu, który wypada w tym roku
9 lutego pod hasłem: "Lepszy Internet zależy od Ciebie!".

W związku z DBI w naszej szkole zostaną przeprowadzone następujące konkursy:
I. PLAKAT "Lepszy Internet zależy od Ciebie" - edytor grafiki- prace w grafice komputerowej wykonywane będą przez uczniów klas I-II na lekcjach informatyki oraz na zajęciach artystycznych;
II. PREZENTACJA MULTIMEDIALNA LUB STRONA WWW na temat: "Bezpieczny Internet";
III. Konkurs na krótki film dotyczący zagrożeń w Internecie.
Termin oddania prac - 18 marca 2016 roku. Zapraszamy do udziału!


SUKCESY NASZYCH UCZNIÓWRedakcja Korczynka zrealizowała interaktywny reportaż pod tytułem
„W Katowicach gra muzyka i mieszkańcom w duszach też”.
Można go zobaczyć i przeczytać pod linkiem:
https://g1.atavist.com/gimnazjum21katowice
Tam również znajdują się najświeższe numery Korczynka. Ten jesienny, to laureat pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie.
Uczennica Justyna Kost zakwalifikowała się do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z JĘZYKA POLSKIEGO!!!

Zuzanna Lipiak, Rafał Loska oraz Franciszek Pindel przeszli do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z MATEMATYKI!!!
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!


Spotkanie opłatkowe Katowickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - WschodnichTradycją stały się styczniowe spotkania opłatkowe Katowickiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.Tegoroczne kolędowanie miało miejsce 13 stycznia w siedzibie Oddziału Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia w Katowicach. Jak co roku, w wydarzeniu wzięła udział nasza młodzież. Uczniowie wierszem i kolędą wprowadzili uczestników w świąteczny, sentymentalny nastrój. Każde spotkanie z ludźmi, którym Lwów jest bardzo bliski, to dla nas bardzo cenne doświadczenie, lekcja historii a także okazja do przeżycia pięknych, wzruszających chwil.


21 - 22 grudnia 2015
Choinka Nadziei, „Jasełka po śląsku”Święta też mogą być ekologiczne. To jedno z haseł propagowanych przez Fundację Ekologiczną ARKA. Postanowiliśmy nie być obojętni zarówno na to wezwanie, jak i na pozostałe przesłania fundacji. Jak wprowadziliśmy to w życie? Wzięliśmy udział w akcji Choinki Nadziei organizowanej przez Fundację ARKA i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Przygotowaliśmy „Jasełka po śląsku” oraz całe mnóstwo ekologicznych ozdób choinkowych. 21 grudnia udaliśmy się do Domu Opieki Społecznej „Zacisze” w Katowicach. Tam ustroiliśmy drzewko przywiezione wcześniej z Nadleśnictwa Katowice i zaprezentowaliśmy śląską inscenizację historii Narodzenia Pana Jezusa. Pensjonariusze „Zacisza” z uwagą obserwowali wydarzenia rozgrywające się na scenie i wspólnie z nami śpiewali tradycyjne polskie kolędy. Wspólne, międzypokoleniowe kolędowanie trwało jeszcze długo po zakończonym przedstawieniu. Przystąpienie do tej inicjatywy przyniosło wszystkim jej uczestnikom wiele korzyści. Uczniowie podkreślają, że stali się jeszcze wrażliwsi na potrzeby ludzi starszych i osamotnionych, przekonali się, że śliczne ozdoby choinkowe mogą być ekologiczne, pensjonariusze Domu Opieki natomiast zyskali ustrojone świąteczne drzewko i chwile, wspólnego z młodzieżą przeżywania przedświątecznego oczekiwania. Ponieważ wykonawcy doskonale poradzili sobie z gryfną godką, widzowie mogli posłuchać też bliskiej wielu z nich gwary śląskiej. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu. W tych miłych chwilach towarzyszyli nam: przedstawiciele Nadleśnictwa Katowice, redaktor Radia Katowice, pan Maciej Bakes i Trybuny Leśnika, pani Magdalena Grajner.
Nie zabrakło również reporterów TVP Katowice. Relacja z wydarzenia znalazła się tego samego dnia w Aktualnościach.
Poniżej zamieszczamy link, pod którym można ją zobaczyć.
Relacja ze spotkania (Aktualności TVP Katowice, 22.12.2015 - obejrzyj od 8 minuty)
O tym wydarzeniu pisali także >>>

Cała społeczność naszego gimnazjum 22 grudnia mogła zobaczyć tę samą inscenizację.
16 grudnia 2015
"Shadows of history, sunshine of today, glory of tomorrow - 150 years of Katowice".W środę, 16 grudnia odbył się finał Konkursu "Shadows of history, sunshine of today, glory of tomorrow - 150 years of Katowice". Honorowy patronat nad konkursem sprawował Pan Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. W finale uczestniczyły trzy dwuosobowe zespoły szkół podstawowych i trzy dwuosobowe zespoły gimnazjów wyłonione w pierwszym etapie konkursu. W trakcie rozgrywek finałowych uczniowie musieli wykazać się zarówno wiedzą z zakresu historii Katowic jak i bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.
Wyniki:
w kategorii szkół podstawowych:
1. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 51 w składzie: Aleksandra Czyrwik i Karolina Karp
2. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 17 w składzie: Jakub Kaczmarek i Łukasz Jakimowicz
3. miejsce - Szkoła Podstawowa nr 44 w składzie: Marcin Wykpis i Marta Nowak
w kategorii gimnazjów:
1. miejsce - Zespół Szkół Plastycznych w składzie: Patrycja Ciasto i Wiktoria Salzburg
2. miejsce - Gimnazjum nr 20 w składzie: Wojciech Ćwikowski i Filip Schymik
3. miejsce - Gimnazjum nr 19 w składzie: Monika Rydz i Natalia WilamowskaKIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2015!!!Boże Narodzenie coraz bliżej. Przyszedł więc czas na świąteczny kiermasz organizowany przez społeczność naszego gimnazjum. Podobnie, jak w latach poprzednich odbył się on przed kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej na Zadolu. Tym razem jednak towarzyszyli nam wolontariusze o podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, domowe wypieki przyniesione przez naszych uczniów i świąteczne ozdoby wykonane przez obie charytatywne drużyny, sprzedawały się wyśmienicie. Po raz kolejny okazało się, że ludzi dobrej woli, którzy chcą wspomóc innych, bardziej potrzebujących, jest całe mnóstwo. Dziękujemy serdecznie i z całego serca wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji kiermaszu oraz tym, którzy wspomogli nasze dzieło, nabywając świąteczne produkty. Życzymy wszystkim Zdrowych, Pogodnych, Wspaniałych Świąt Narodzenia Pańskiego oraz wszystkiego, co najpiękniejsze w Nowym Roku.SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MULTITEST 2015!!!WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MULTITEST 2015KOLEJNY SUKCES KORCZYNKA!!!!„KORCZYNEK” NAJLEPSZY
w #1 WYZWANIU FOTO #JUNIORLAB
W tym roku szkolnym konkurs Junior w Druku zmienił swoją formułę. Według nowych zasad gazetki tworzone są na konkretny temat. Z pisemek, które napływają na konkurs wybierana jest jedna najlepsza. Dwie otrzymują wyróżnienia. Tematem przewodnim listopadowego numeru była jesień. Nasz jesienny „Korczynek” według jurorów był najlepszy spośród 68 gazetek. Zdobyliśmy pierwsze miejsce. W nagrodę redakcja otrzyma urządzenie wielofunkcyjne. Cieszymy się ogromnie!
Przeczytaj >>>>MIĘDZYSZKOLNY KONKURS O LWOWIEPo raz dziewiąty w naszym gimnazjum spotkali się sympatycy historii i sztuki Lwowa, na międzyszkolnym konkursie. Tegorocznym motywem przewodnim zmagań były związki śląsko – lwowskie. Tradycyjnie już, najpierw dwuosobowe drużyny zmagały się z testem historycznym a później recytatorzy prezentowali teksty związane ze Lwowem. Tym razem każdy z występujących zobowiązany był zaprezentować jeden z wierszy Jana Zygmunta Rumla, poety i żołnierza nazywanego Baczyńskim Lwowa. W tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Drugi tekst recytatorzy wybrali samodzielnie. W jury tradycyjnie zasiedli członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Po naradzie i podliczeniu punktów ustalono następującą klasyfikację: I miejsce ex aequo: drużyny Klaudia Strugacz, Marzena Mosler i Magdalena Iskra oraz Justyna Kost, Dawid Roik i Kinga Derwisz oba zespoły z naszego gimnazjum. II miejsce drużyna w składzie: Michał Leśniewski, Mikołaj Mroczka i Michał Gizdak – Gimnazjum nr 24 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach III miejsce – Szymon Pieśniak, Weronika Radłowska i Magdalena Szulc z naszej szkoły. W recytacji najlepsza okazała się Magdalena Iskra, II miejsce zajęła Kinga Derwisz a trzecie ex aequo Jabłoński Łukasz i Magdalena Szulc. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.


Laureaci konkursu wzięli udział w nagraniu audycji "Lwowska fala" w Radiu Katowice
Posłuchaj>>>


24 listopada - "Zwiedzanie z językiem angielskim" - Muzeum Śląskie24 listopada w 2015 roku, w ramach innowacji "Zwiedzanie z językiem angielskim", uczniowie klasy 2a oglądali nowe Muzeum Śląskie, znajdujące się pod ziemią na terenach dawnej Kopalni "Katowice".


23 listopada - wyjście na przedstawienie pt.: "Skąpiec".W poniedziałek, 23 listopada, uczniowie klas drugich uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym. Sztukę Moliera pt. "Skąpiec" w Pałacu Młodziezy zaprezentowali aktorzy Narodowego Teatru Edukacji.11 listopada - udział w obchodach Narodowego Święta NiepodległościObchody Narodowego Święta Niepodległości z roku na rok stają się coraz bardziej urozmaicone i huczne. Nasi uczniowie, już po raz drugi, brali udział w lokalnych uroczystościach tego święta. W Auli św. Franciszka przy parafii Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP 11 listopada o godz. 13 rozpoczęła się akademia, na której uczniowie okolicznych szkół oraz wychowankowie MDK Ligota słowem i muzyką przypominali najważniejsze dla Polski chwile. Nasze gimnazjum godnie reprezentowali: Julianna Gołyźniak z kl. 2b oraz Kinga Derwisz i Michał Wołkiewicz z kl. 3a. Drugą część uroczystości uświetnił swym występem chór słuchaczy Wyższego Seminarium Duchownego PW. Św. Bonawentury. W ich wykonaniu usłyszeliśmy najpopularniejsze polskie pieśni patriotyczne. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili przedstawiciele Rady Jednostki Pomocniczej Ligota – Panewniki oraz porucznik Krystyna Koczy. Całość zorganizował i prowadził pan Kamil Kartasiński. Wszystkie występy były bardzo wzruszające i skłaniające do zadumy.10 listopada - obchody NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚĆI w naszej szkoleDnia 10 listopada odbyła się prezentacja projektów związana z 97. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tematem wiodącym były najważniejsze wydarzenia w życiu Polaków XX wieku, mające wpływ na dalsze losy kraju i jakość życia.
29 października - "NUDNA MATEMATYKA"Dnia 29 października odbył się półfinał i finał Konkursu "Nudna Matematyka" dla uczniów klas drugich śląskich gimnazjów.
Organizatorem Konkursu jest Pałac Młodzieży w Katowicach. Do finału zakwalifikowało się 12 uczniów spośród 47 startujących w półfinale. Ogółem do konkursu przystąpiło kilkuset uczniów. Po 30 minutach zmagań w rozgrywce finałowej, komisja konkursowa poprawiła prace i ogłosila wyniki. Przyznano dwa pierwsze miejsca. Jedno z nich zdobył nasz Rafał Loska. GRATULUJEMY!!!


28 października - STYPENDIUM "MISTRZOWIE MATEMATYKI"Troje uczniów naszej szkoły Łukasz Kochańczyk (2a), Marcin Regieniec (2a) oraz Igor Odias (1a) otrzymało stypendium naukowe "Mistrzowie matematyki". Stypendium przyznaje Fundacja mBanku uczniom uzdolnionym matematycznie. Uczniowie w ramach stypendium zobowiązani są do wykonywania projektu ukazującego zastosowanie matematyki w różnych dziedzinach życia bądź nauki. Czekamy na ciekawe prace.


16 października - OGROMNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓWUczeń naszej szkoły Rafał Loska został przyjęty do elitarnego grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W tym roku szkolnym Fundusz przyjął do programu 519 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjanych z całego kraju. Wśród nich są młodzi naukowcy, muzycy, plastycy i tancerze. Udział w Programie to szansa na rozwijanie swoich umiejętności oraz zdobywanie nowej wiedzy.


Czterech uczniów naszego gimnazjum zakwalifikowało się do półfinału Konkursu "Nudna Matematyka" organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Są to: Łukasz Kochańczyk, Zuzanna Lipiak, Rafał Loska i Daniel Oleszek. GRATULACJE!!!


14 października - Dzień NauczycielaW środę 14 października w szkole odbyły się zajęcia opiekuńczo - wychowawcze.
POBIERZ HARMONOGRAM
7 października - „KOT W BUTACH” W SZKOLE I PRZEDSZKOLU.W środę 7 października zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia w naszej szkole przedstawienia teatralnego "Kot w butach" w wykonaniu pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 5 w Katowicach.
Podopieczni Stowarzyszenia "Opoka" - "Zespół Debeściaki" przygotował to przedstawienie na VI Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych PUMA 2015, który odbył się kilka dni temu w Dabrowie Górniczej (honorowy patronat nad imprezą objęli: marszałek Sejmu RP, minister Pracy i Polityki Społecznej, ambasador Czech oraz konsul generalny Słowacji).
To trzeba było zobaczyć!! Świetnie tańczący kot, karoca na kółkach, królewski orszak, zagajnik sosnowy, a nawet niebieski staw. Przedstawienie obejrzeliśmy wspólnie z najmłodszymi kolegami i sąsiadami z Miejskiego Przedszkola nr 15.
Dzieci były zachwycone, a nam występ też bardzo się podobał. Podziwialiśmy scenografię, stroje, pomysły inscenizacyjne i odwagę aktorów.
Szczerze gratulujemy i dziękujemy za występ w naszej szkole.


29 września - „Cała Polska czyta dzieciom”Tegoroczny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęliśmy 29 września. Tego dnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nasi uczniowie: Oliwia Gembala, Julianna Gołyźniak oraz Wiktor Siudy, odwiedzili młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 15 mieszczącego się na parterze naszej szkoły i przeczytali im piękne historyjki. Podobnie jak w roku ubiegłym, mamy zamiar systematycznie zaznajamiać przedszkolaków z literaturą piękną.
28 września - Europejski Dzień JęzykówTegoroczny Europejski Dzień Języków obchodziliśmy w naszej szkole w wyjątkowy sposób. W poniedziałek, 28 września, odbył się konkurs na najlepsze przemówienie w wybranym języku nauczanym w Gimnazjum nr 21: angielskim, hiszpańskim lub niemieckim.
Wszyscy uczestnicy włożyli dużo pracy w przygotowania, no i oczywiście musieli pokonać stres występując przed publicznością.

Oto rezultaty naszych zmagań:

JĘZYK ANGIELSKI:
I MIEJSCE – RAFAŁ LOSKA (2a)
II MIEJSCE EX AEQUO- KLAUDIA STRUGACZ (3a) , JULIA NOWORZYN (3b)

JĘZYK HISZPAŃSKI:
I MIEJSCE- RAFAŁ LOSKA II MIEJSCE – OLIWIA GEMBALA (2b)
III EX AEQUO- NICOLA KOSTUCHOWSKA, KLAUDIA STRUGACZ (3a)

JĘZYK NIEMIECKI:
RAFAŁ LOSKA
Gratulacje! Congratulations! Felicitaciones! Gratulation!
26 września - Przewodnik po Ligocie i PanewnikachJuż się ukazał długo oczekiwany Przewodnik po Ligocie i Panewnikach, którego współautorami są nasi uczniowie.
Przypomnijmy, jak do tego doszło. Publikacja jest inicjatywą Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota – Panewniki. Redaktorem przewodnika jest pan Grzegorz Płonka, natomiast korektą tekstów i odpowiednią ich stylistyką zajęła się pani Magdalena Niewiadomska.
Do współpracy zostały poproszone ligockie i panewnickie szkoły. Każda z nich miała do opracowania konkretną trasę. Naszych uczniów poproszono o opis trasy nr 3, czyli wiodącej z Placu Miast Partnerskich do amfiteatru w Centrum Rekreacyjno Sportowym – Zadole oraz stworzenie rysu historycznego dzielnic stanowiącego wstęp do przewodnika.
Zadania tego podjęli się uczniowie klasy 2b w składzie: Oliwia Gembala, Wiktoria Mazur, Sara Kordek, Wiktor Siudy, Dominik Herman i Grzegorz Majchrowicz.
W minioną sobotę, 19 września, w Domu Kultury Ligota przy okazji inauguracji Dni Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbyło się uroczyste wręczenie przewodników ich twórcom. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy brać udział w tak poważnym przedsięwzięciu.16 września - SPRZĄTANIE ŚWIATAW środę 16 września uczniowie klas drugich wzięli udział w 22 edycji "Sprzątanie Świata", pod hasłem "wyprawa - poprawa".
Pod opieką Nadleśnictwa Katowice sprzątaliśmy las panewnicki w okolicach zajęczej polany".


11 września - udział w pokazach "Osobliwości Świata Fizyki""OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI"
Jak co roku klasy I wzięły udział w pokazach "Osobliwości Świata Fizyki" w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Było bardzo ciekawie i kolejny raz przekonaliśmy się, że fizyka może być fascynująca.
1 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.1 września - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

STYPENDIUM SZKOLNE 2015/2016
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć do 15 września br. (wnioski można pobrać u pedagoga szkolnego p. nr 40).
Aktualnie kryterium dochodowe wynosi 514,00 zł netto/osobę.


OBIADY
W bieżącym roku szkolnym uczniowie korzystają z obiadów w Miejskim Przedszkolu nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi znajdującym się na parterze naszej szkoły. Obiady wydawane są na długiej przerwie, (od 13.20 do 13.40). Dla chętnych uczniów istnieje możliwość wykupienia posiłków w cenie 3zł za obiad po wcześniejszym zapisaniu się u p. pedagog i dokonaniu opłaty za cały miesiąc na konto Przedszkola do 25 dnia poprzedzającego miesiąca:
Uwaga zmiana konta
57 1020 2313 0000 3002 0515 2766
Potwierdzenie przelewu dostarczyć u pedagoga.


17 - 23 sierpnia 2015 - kolonie letnie w Sianożętach.Kto mówi, że nad polskim morzem jest zawsze brzydka pogoda, jest w ogromnym błędzie. Sprawdziliśmy to osobiście. Od 17 do 22 sierpnia w Sianożętach nie spadła ani kropla deszczu. Dopiero w niedzielę wieczorem niebo płakało z żalu, że odjeżdżamy. Każdy dzień witał nas, kolonistów, przepięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Nasza 32-osobowa grupa przez tydzień doskonale się bawiła w ośrodku Jantar. Atrakcji oczywiście nie brakowało. Spacery i wylegiwanie się na plaży [ na porządną kąpiel, ze względu na oszałamiającą temperaturę wody (9 stopni), nie mieliśmy co liczyć], pławienie się w cieplutkim basenie i jacuzzi, szaleństwa w Aquaparku w Ustroniu Morskim to tylko niektóre z nich. Oprócz tego wybraliśmy się na dwie wycieczki: do Świnoujścia i Międzyzdrojów oraz do Kołobrzegu. Można było pojeździć na rowerach i gokartach, wybrać się na boisko i pograć w piłkę, spróbować swoich sił w parku linowym w Ustroniu lub poskakać na trampolinie na terenie ośrodka.
Czas minął niewiarygodnie szybko i wesoło. Wracać się okrutnie nie chciało.
Jak to dobrze, że za rok „wakacje będą znów”.ARCHIWUMARCHIWUM ROK SZKOLNY 2014/2015 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2013/2014 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2012/2013 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2011/2012 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2010/2011 ZOBACZ WIĘCEJ >>>

ARCHIWUM ROK SZKOLNY 2009/2010 ZOBACZ WIĘCEJ >>>