Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą
Paul Theroux
RZYM

Pierwszym etapem naszej długo oczekiwanej wycieczki była Wenecja.
To znane na całym świecie miasto znajduje się na 118 wyspach, które łączy niezliczona ilość mostów i kładek, z których najwspanialszy oraz największy - Rialto, mieliśmy okazję podziwiać. Kanały, wąskie uliczki i przepływające gondole tworzą naprawdę niezwykły klimat tego miejsca. Ogromne wrażenie wywarło na nas wnętrze Bazyliki Św. Marka dekorowane iskrzącymi mozaikami ze złota. Większość mozaik pochodzi z XII - XV wieku. W sumie pokrywają ponad 4 000 tysiące m2! Bogactwo złotych mozaik trudne jest do "ogarnięcia" w czasie jednorazowego pobytu we wnętrzu kościoła. Na co dzień jest bardzo trudno dostać się do wnętrza Bazyliki.

Rzym - miasto niezwykłej architektury renesansowej i najwybitniejszych twórców epoki, ale także stolicę Cesarstwa Rzymskiego, zwiedzaliśmy przez pierwsze trzy dni Byliśmy w Watykanie, zwiedzaliśmy muzea watykańskie z Kaplicą Sykstyńską na czele (jest wspanialsza, niż opowieści o niej!). Odwiedziliśmy także grób Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra, do której dotarliśmy po półgodzinnym oczekiwaniu w kolejce . Byliśmy wszyscy poruszeni tą chwilą, ponieważ każdy z nas odczuwa szczególną więź z Janem Pawłem II. Okazało się, że w Rzymie jest bardzo wiele miejsc upamiętniających naszego papieża – Polaka. Jego imię noszą: jeden z głównych placów Rzymu, ulica, kilka pomników. W mieście są także tablice upamiętniające miejsca, które odwiedzał nasz Wielki Rodak. Było to dla nas wielką niespodzianką, ale sprawiło nam wielką radość .Odwiedziliśmy, rzecz jasna, Koloseum, które mieliśmy okazję zobaczyć w całej okazałości. Kolejnymi punktami wycieczki były: Forum Romanum, Forum Imperiali i Panteon - gdzie spoczywa jeden z najwybitniejszych twórców Renesansu - Rafael Santi. Widzieliśmy liczne, olśniewające swym wyglądem kościoły i bazyliki, pałac prezydencki, schody hiszpańskie i oczywiście najbardziej znaną barokową fontannę Rzymu - di Trevi, której uroda zapiera dech w piersiach!
Dzięki naszej Pani przewodniczce - program zrealizowaliśmy w całości. Jej ogromna wiedza o historii Włoch, a także sposób, w jaki nam ją przekazywała, okraszony ciekawostkami i poczuciem humoru, wysoka kultura osobista oraz znakomity kontakt z nami spowodowały, że zaraziła nas miłością do historii i podróży."

Zobacz zdjęcia z wycieczki: