JĘZYK ANGIELSKI
NUTRIENTS PROJECTNUTRIENTS PROJECTNUTRIENTS PROJECTNUTRIENTS PROJECTNUTRIENTS PROJECT

NUTRIENTS PROJECT

Klasa dwujęzyczna prezentuje wykonany na lekcji biologii projekt plastyczno-językowy na temat składników odżywczych takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne, witaminy oraz woda. Jest to fundamentalna wiedza, która rozwija w nas świadomość żywieniową i pomaga nam zadbać o zdrową dietę  
 
Bilingual class presents their biological project about nutrients such as proteins, fats, carbohydrates, minerals, vitamins and water. This is the basic knowledge that helps us to increase the awareness of what we eat and take care of a healthy diet.

EUROWEEK 2021-22

 

Na początku grudnia uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w obozie językowym Euroweek Szkoła Liderów w Lądku-Zdrój. Zajęcia prowadzone były przez trzech wolontariuszy z Maroko, Hiszpanii i Tahitii w języku angielskim. Na zajęciach uczyliśmy się o ich kulturze i tradycji krajów, z których pochodzą.

Czytaj więcej...

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU DWUJĘZYCZNEGO Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM

w Szkole Podstawowej nr 35 w Katowicach

 

Na czym polega nauczanie dwujęzyczne?

To nauczanie wybranych przedmiotów w języku polskim i w języku  angielskim. O proporcjach między językami i formie decyduje nauczyciel, uzależniając to od poziomu wiedzy uczniów.

Przedmioty nauczane w języku angielskim

               Przedmiotami nauczanymi dwujęzycznie są: historia, geografia i biologia. W przypadku historii i geografii po angielsku prowadzone są zajęcia z historii powszechnej i geografii regionalnej świata, natomiast historia i geografia Polski nauczane są po polsku. 

Prowadzenie przedmiotów dwujęzycznie ma wiele zalet i znajduje zastosowanie praktyczne w kontaktach  zagranicznych. Poznane słownictwo daje uczniom przygotowanie do swobodnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym na poziomie międzynarodowym.

Intensywność nauczania języka angielskiego

Klasy mają po 5 godzin języka angielskiego w tygodniu oraz dodatkowo po jednej godzinie przeznaczonej na konwersacje. Tak intensywna nauka pozwala na przygotowanie uczniów pod względem leksykalnym do zajęć dwujęzycznych. Oprócz języka uczniowie poznają także elementy kultury, historii i geografii krajów anglojęzycznych.

Jak wygląda nauka w oddziale dwujęzycznym?

Rozkład godzin języka angielskiego oraz kolejność wprowadzania dwujęzycznego nauczania przedmiotów w poszczególnych klasach zostały pomyślane tak, aby ułatwić uczniom  osiągnięcie swobodnego używania języka oraz opanowanie bazy językowej w zakresie słownictwa specjalistycznego, by mogli stosować język jako narzędzie przyswajania wiedzy z innych przedmiotów.

             Nauczanie odbywa się na podstawie programów autorskich nauczycieli zgodnych z obowiązującą podstawą programową. Uczniowie korzystać będą z polskich podręczników zatwierdzonych przez MEN oraz  materiałów dydaktycznych, dostosowanych do poziomu językowego uczniów, przygotowywanych przez nauczycieli.

               W klasie 8 chętni uczniowie przygotowują się do egzaminu FCE.

W ramach programu klasy dwujęzycznej uczniowie realizują projekty edukacyjnych w języku angielskim, uczestniczą w wyjściach, wykładach oraz wyjazdach na warsztaty językowe.

 

 AMERICAN CORNER 2021/22 - kolejna wizyta18.11.2021 klasa dwujęzyczna wybrała się na wycieczkę do biblioteki amerykańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Tym razem tematem wyjścia była historia Stanów Zjednoczonych oraz relacje między białymi, a czarnoskórymi.
Stany Zjednoczone powstały z połączenia 13 kolonii brytyjskich, które 4 lipca 1776 roku utworzyły niepodległe państwo. Ich gospodarka opierała się na niewolniczej pracy czarnoskórych ludzi porywanych i przywożonych z Afryki. Złe, przedmiotowe traktowanie niewolników przez białych plantatorów było dla uczniów szokujące.

Czytaj więcej...

AMERICAN CORNER 2021/22

Wczoraj klasa dwujęzyczna wybrała się do American Corner - biblioteki amerykańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Klasa była zafascynowana wykładem o symbolach Ameryki, poznała 10 najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskich.Uczniowie dowiedzieli się jak powstała flaga amerykańska oraz co to jest herb i hymn Ameryki. Flaga amerykańska ma 13 pasów i 50 gwiazd, pasy są symbolem pierwszych 13 stanów, które były koloniami brytyjskimi, a gwiazdy oznaczają liczbę stanów, które obecnie znajdują się w USA. Amerykański parlament powiedział również, że bez względu na to, czy któryś ze stanów wyjdzie z Ameryki, czy wejdzie do niej, pozostanie 50 gwiazd. Amerykanie kochają swoją flagę i mają ją wszędzie, mają poduszki z flagą, kubki, talerze, kapelusze i wiele innych. Drugim najbardziej rozpoznawalnym symbolem Ameryki jest Statua Wolności. Amerykanie dostali ją od francuzów. Statua Wolności znajduje się na wyspie zwanej Wyspą Wolności. W XIX wieku w Europie chłopi zostali uwłaszczeni, zaczęli wyprowadzać się ze swoich rodzinnych krajów i niektórzy z nich przenieśli się do Ameryki, pierwszą rzeczą jaką zobaczyli, był szczyt Statuy, byli podekscytowani widokiem lądu po kilku tygodniach na morzu.

Yesterday bilingual class went to American Corner, the American library in University of Silesia. All from the class were fascinated by the lecture on America's symbols, they have learned about Americans Top 10 recognizable symbols. They  found out about how american's flag was created and what is the crest and anthem of America. American flag has 13 stripes and 50 stars, the stripes are symbols of first 13 states that were British colonies and the stars are showing the count of how many states are now in USA. The American parliament also said that not matter if any of states will come out of america or come in there will be 50 stars. Americans love their flag and have it everywhere, they have flag pillows, cups, plates, hats and much more. The second most recognizable symbol of America is the Statue of Liberty. It was given to the Americans by the French. The Statue of Liberty is placed in an Island called the Liberty Island. In XIX century in Europe the peasants were enfranchised,they started to move out of their family countries and some of them moved to America. When they came to America the first thing they had seen, was the top of the 

 

BRITISH COUNCIL

6 października w klasie dwujęzycznej odbyły się zajęcia organizacyjne z ekspertami z British Council, dzięki którym uczniowie zapoznali się z zasadami i formą egzaminu FCE (First Certificate in English). Ponadto, uczniowie mieli okazję wykonać przykładowe zadania oraz sprawdzić swoje umiejętności. Cieszą nas aspiracje uczniów klasy dwujęzycznej, aby sięgać wyżej. Mamy nadzieję, że najbliższy czas przygotowań będzie owocny i pomoże w osiągnięciu zamierzonych celów.

  

21 września obchodziliśmy święto Dnia Pokoju, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w kolejnej edycji międzynarodowego projektu the Peace Crane Project, w którym tworzą żurawie pokoju metodą origami oraz dzielą się nimi ze swoimi rówieśnikami z całego świata. O samym dniu i jego przesłaniu opowiada nam uczennica klasy 7 dwujęzycznej,

THE BIG CHALLENGE 2021 - WYNIKI

Najlepsze wyniki międzynarodowego konkursu "The Big Challenge". Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 350. Uczniowie byli podzieleni na następujące poziomy:

Klasa 4 - Level 1,    Klasa 6 - Level 2
Klasa 7 - Level 3,    Klasa 8 - Level 4

II miejsce w powiecie oraz I miejsce w szkole - Julia Kozieł, klasa 8a, wynik: 337.5p.
I miejsce w rankingu szkolnym Level 1 - Max Moens, klasa 4a, wynik: 298.75p.
I miejsce w rankingu szkolnym Level 2 - Zuzanna Surma, klasa 6a: 285p.
I miejsce w rankingu szkolnym Level 3 - Małgorzata Basiak, klasa 7a: 228.75p.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz drobne upominki. Uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymali nagrody specjalne. 

Gratulujemy sukcesów i już zapraszamy do kolejnej edycji za rok! :) 

 ETWINNING „JAKI JEST TWÓJ KRAJ”

We have just finished our etwinning project called "What is your country like?" We have introduced our counrty, hometown and school. Also, we have prepared a postcard with an invitation for our partner schools. We had a lot of fun taking part in the project and we have learnt a lot.

Zakończyliśmy właśnie projekt etwinning pt "Jaki jest twój kraj?". Efektem naszej pracy są karty pracy prezentujące nasz kraj, miasto i szkołę. Napisaliśmy również pocztówkę z zaproszeniem dla naszych szkół partnerskich. Dobrze się przy tym bawiliśmy i teraz wiemy już jak przedstawić swój kraj, miasto i szkołę w języku angielskim.

Adres:

Szkoła Podstawowa nr 35
z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Adeli Korczyńskiej
ul. Zielonogórska 23
40-710 Katowice
tel. 32 252-62-92,   e-mail: sp35@interia.eu
Znajdź nas MAPA

Ważne linki

 

 Prosto do naszej strony poprzez QRcode:
 

© 2022 SP 35.